Team Academy a Debreceni Egyetemen

Helyi - 2010-11-06

Új oktatási formát vezet be a Debreceni Egyetem. Az erről szóló megállapodást a Debreceni Egyetem részéről Dr. Fábián István rektor és Dr. Nagy János, az Agrár- és Gazdálkodástudományok Centrumának elnöke, valamint a JAMK University of Applied Sciences képviseletében Dr. Jussi Halttunen rektor írta alá.

Magyarországon először a Debreceni Egyetem Gazdálkodástudományi és Vidékfejlesztési Kara nyerte el annak lehetőségét, hogy saját „Team Acedemy”-t indíthasson 2-szer 20 fős csoporttal. A hallgatók 7 féléves gyakorlati képzés során a szakjuknak megfelelő diploma mellett egy nemzetközileg is elismert finn üzleti BBA (Bachelor of Business Administration) diplomát is szereznek - a tervezettek szerint Joint Degree együttműködés keretében.

 

 

A finn delegáció tagjai:

Arto Lepistö, Jyväskylä város alpolgármestere

Dr. Jussi Halttunen, a JAMK University of Applied Sciences rektora

Johannes Partanen, a Team Academy vezetője

Uljas Valkeinen, a Közép Finnországi Kereskedelmi Kamara ügyvezető igazgatója

Dr. Heikki Toivanen, a Team Academy trénere

 

 

-Debrecen és Jyväskylä 40 évvel kötött testvérvárosi egyezményt. A hosszú távú együttműködésnek része a két város egyetemeinek kapcsolata is, amelynek jó példája a most aláírt megállapodás – fogalmazott Fábián István rektor. 

 

-A város és az egyetem mindennapjai összefonódnak, és mindkettő érdekeit szolgálja az új oktatási forma, amely szeptemberben 40 hallgatóval indult meg a Debreceni Egyetemen – mondta Nagy János centrumelnök.

 

A „Team Academy” egy innovatív, modern tanulási lehetőség a felsőoktatásban üzleti területen tanuló hallgatók számára. Alapelve, hogy a gyakorlaton keresztül lehet a leghatékonyabban és a legeredményesebben megszerezni minden ismeretet, ami az üzleti élethez kapcsolódik.

A „Team Academy” ötlete Finnországból, a Jyvaskyla University of Applied Sciences-ről származik. Ez a „vállalkozók iskolája” Johannes Partanen nevéhez kapcsolódik 1993-ból. Az oktatás újszerűsége abban rejlik, hogy a hagyományos oktatással ellentétben a „Team Acedemy” hallgatói nem vesznek részt aktívan előadásokon, nem kell zárthelyi dolgozatokra készülniük vagy hagyományos értelemben vett vizsgákat tenniük. Ezzel ellentétben valós üzleti környezetben próbálják ki tehetségüket, fejlesztik tudásukat és tesznek bizonyosságot jártasságukról. Tanulmányaik megkezdésekor üzleti vállalkozást indítanak, amely alapításának, fenntartásának minden feladatát és terhét maguknak kell megoldaniuk. Így nem csupán a valós piaci környezetről szereznek információkat, de megtanulnak csapatban együttműködni, magukat és egymást motiválni, értékelni, használni az üzleti szférában használatos idegen nyelveket. Munkájukat jól felkészült egyetemi szakemberek (trénerek) irányítják.

Ez az oktatási módszertan a nemzetközi üzleti oktatás területén nem csupán elfogadott, de a legmodernebbek és a legelismertebbek közé tartozik. Mindezt jól mutatja, hogy számos európai országban, így többek közt Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Spanyolországban indítottak a finn mintára saját „Team Acedemy”-t.

 

A képzés elsősorban azok számára ajánlott, akik kellő energiát, lelkesedést és tettrekészséget éreznek kipróbálni magukat a valós üzleti életben, nyitottak az új kihívásokra, és szeretnének nemzetközi környezetben, idegen nyelv (főként angol) használatával csapatban is dolgozni.

Az új oktatási módszer olyan végzett hallgatókat biztosíthat a munkaerőpiac számára, akik a hagyományos képzésben végzettekkel szemben hatékonyabban tudják alkalmazni a megszerzett ismereteket, ezáltal képesek akár önálló vállalkozás indítására, működtetésére is.

 

 

A program az Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma Veres Péter Kollégiumában (Debrecen, Böszörményi út 138.) a Team Academy tantermeinek átadásával folytatódott.