Szóljunk bele közügyeinkbe!

Helyi - 2009-09-21

Az állampolgári részvétel és a helyi cselekvés fontosságára hívja fel a figyelmet több száz civil szervezet, helyi, kistérségi és megyei esemény. Szeptember 21. és 27. között 17 országban, köztük hazánkban is, immár ötödik alkalommal rendezik meg az Állampolgári Részvétel Hetét (ÁRH).

A Közép-Kelet Európai Állampolgári Hálózat egy 17 országot összefogó társadalomfejlesztő szerveződés, amelynek fő célja, hogy felhívja a közvélemény figyelmét az állampolgári kezdeményezésekre, valamint, hogy a helyi és országos ügyekben való hatékonyabb részvételre ösztönözze a lakosságot.

 

A miden év szeptemberében lezajló akciósorozat koordinálására nemzetközi és nemzeti szervezőbizottságok jöttek létre, amelyek feladata, hogy minél szélesebb nyilvánosságot teremtsenek az ÁRH-nak, bevonják az egyes tagországok civil szervezeteit, intézményeit a tervezésbe és a programok megvalósításába; felkeltsék a nemzetközi és nemzeti média figyelmét az eseménysorozatra és megszólítsák, felelősségvállalásra buzdítsák a politikusokat, helyi, országos és nemzetközi szinten.

 

Az idei rendezvénysorozat kapcsán arról vallanak közéleti személyiségek, hogy miért fontos szerintük ma Magyarországon az állampolgári, közösségi részvétel. Hankiss Elemér szociológus, az Állampolgári Részvétel Hetének fővédnöke szerint: „Az emberek kezdenek rájönni, ha nem tesznek valamit, ha nem próbálnak meg részt venni a politikában, társadalomban, kultúrában, a mindennapi életben bátran, autonómként: az életük nem fog megjavulni…”

 

Elmondja még gondolatait Rutkai Bori összművész, a Specko Jedno Együttes szövegíró énekese, Lányi András író, ökopolitikus, Sebő Ferenc előadóművész, népzenekutató, Kristin Faurest tájépítész, a Corvinus Egyetem oktatója, Varnus Xavér orgonaművész, valamint Ferge Zsuzsa szociológus.

 

Ahhoz, hogy e jeles személyiségek üzenetei eljussanak az állampolgárokhoz a szervezők az országos és a helyi televíziók, rádiók, írott és elektronikus lapok együttműködésére számítanak, az állampolgári részvétel egyik megnyilvánulási formájaként.

 

Hajdú-Biharban – ahol az ÉLETFA Segítő Szolgálat Egyesület vállalta rendezvénysorozat megyei programjainak koordinálását - több helyszínen lesznek rendezvények: a Klub Barabás Étteremben az Esélyek Háza Partnerségi Napjának keretében az esélyegyenlőség jegyében zajlik majd a műhelymunka, s arra a kérdésre is keresik majd a választ a résztvevők, hogy hogyan hívjuk fel hatékonyan a lakosság figyelmét fontos problémákra (2009. szeptember 21.).

A Debreceni Egyetem Főépületében, valamint a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolán egész héten önkéntes pultok várják azokat, akik informálódni szeretnének az önkéntességről, s ezeken a helyszíneken un. közbizalom kérdőívek kitöltésével nyilatkozhatnak az érdeklődők többek között arról, mennyire vannak megelégedve közügyeink intézésével.

Szintén egy héten át várja  a látogatókat az állampolgári részvételről szóló könyvekből, kiadványokból álló kiállítás a Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtárban.

Az ÉLETFA Segítő Szolgálat Egyesület Jövőeurópa Tanulókörének találkozója szintén az ÁRH jegyében zajlik. Ez alkalommal a nyugdíjas korúakból álló csoport tagjai a témához kapcsolódóan saját tapasztalataikat osztják meg egymással és részt vállalnak abban, hogy a közbizalom kérdőívet ismeretségi körükben minél több ember kitöltse.

A Hajdú-Bihari Napló Agora internetes levelezőlistájának tagjai találkoznak a Napló székházban (2009. szeptember 24. 17 és 18 óra között) valamint „Hogyan értesülhetünk a közügyekről?” (2009. szeptember 23. 17 és 18 óra között) címmel műhelybeszélgetésen vehetnek részt az érdeklődők az Életfa Segítő Szolgálat irodahelyiségében.

 

Hazai főszervezők:

Közösségfejlesztők Egyesülete (www.kozossegfejlesztes.hu)

Civil Kollégium Alapítvány (www.civilkollegium.hu)

Szövetség a Közösségi Részvétel Fejlesztéséért Egyesület (www.polgarz.hu/)  

Közösségi Kezdeményezéseket Támogató Szakmai Hálózat (www.kka.hu) 

Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus (www.mmikl.hu)

 

 

 

 

 

ÉLETFA Segítő Szolgálat Egyesület