A második legnagyobb magyar, illetve második legnagyobb cseh város közötti szorosabb partneri kapcsolatok kialakításáról szóló dokumentumot Brünnben írta alá a két település polgármestere, Papp László és Petr Vokrál. Az ünnepi aktuson megjelent Pető Tibor prágai magyar és Juraj Chmiel budapesti cseh nagykövet is.
A megállapodás alapján a felek a jövőben szorosabbra fűzik hivatalos, társadalmi kapcsolataikat, és új együttműködést alakítanak ki, elsősorban a gazdaság, a kutatás, a tudomány, a kultúra, a művelődés, a sport és a turisztika terén.
"Magyarország és Csehország második legnagyobb városairól van szó. Országaink egyaránt tagjai a Visegrádi csoportnak, így városaink szorosabb együttműködésének politikai dimenziói is vannak, tovább erősíti nemzetközi kapcsolatainkat" - mondta Papp László az MTI-nek a testvérvárosi szerződés aláírása után. "Együttműködésre törekszünk a gazdaság, az önkormányzati vállalkozói szféra, az innováció, a tudomány vagy az oktatás területén is" - szögezte le a debreceni polgármester. Hozzátette, hogy a szélesebb kapcsolatok keretében a városok művészeti csoportjai és sportolói kölcsönösen részt vesznek egymás rendezvényein.
"Tudomány, kutatás, innováció - ez az alapja és ez lehetne a mottója jövőbeni együttműködésünknek. Mindkét város jelentős gazdasági és kulturális potenciállal rendelkezik, fejlesztési stratégiánk sok mindenben egybevág, és van mit tanulnunk egymástól" - mondta Petr Vokrál az MTI-nek.
Debrecen és Brünn testvérvárosi szerződésének aláírása alkalmával együttműködési megállapodást kötött a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Ipari Kamara, valamint a Brünni Regionális Gazdasági Kamara is.
A napjainkban több mint félmillió lakosú Brünn nem ismeretlen a magyarok előtt. Morvaország politikai és gazdasági központja évtizedek óta nemzetközi hírű vásárváros, amelynek különböző témájú kiállításain a magyar cégek rendszeres vendégek. A 18. század végén a helyi Spilberk várbörtönben raboskodott Kazinczy Ferenc, akinek később, 1927-ben a városban tanuló szlovákiai magyar egyetemisták emléktáblát állítottak. 1805-ben a városhoz közeli Austerlitz határában lezajlott három császár (osztrák, orosz, francia) csatájában pedig több száz székely katona vesztette életét, s emléküket ma kopjafák őrzik. Brünnben jelenleg is nagyszámú szlovákiai magyar egyetemista tanul. A Kazinczy Ferenc Diákklub 1969 óta működik. A döntően felvidéki származású helyi és környékbeli magyarokat pedig a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének (CSMMSZ) brünni alapszervezete tömöríti.