Január 4-én Bazsa György és Szathmári Károly szocialista képviselők – „Drága” városunk címmel – sajtótájékoztatót tartottak arról, hogy a Magyar Hírlap január 3-án, részletes összehasonlító adatok alapján a közszolgáltatások árait elemezve azt állítja: „Noha Debrecen egyik csoportban sem szerepel az első helyen, az árak összesítésével a második legdrágább hazai nagyváros lett.”
A vidéki városok közül tehát Debrecenben legmagasabb a közszolgáltatások költségkosara. A képviselők, miként már a decemberi közgyűlésen, most is elmondták, hogy a Holding (DVZRt) tagvállalatainak módjuk lett volna a mérsékelt, infláció alatti áremelésre, sőt a közgyűlés olyan ármegállapító döntést is hozhatott volna, ami nem jelent emelést (mint tette például a nem Holding tagvállalat FÜTESZ esetén). E helyett folytatódik a korábbi évek gyakorlata: a magasra tornázott árakból képződő sok százmilliós, sőt milliárdos nyereségek nagy részét a Holdingon belül, egy szűk vezetői kör döntésével, átcsoportosítják veszteséges cégekhez vagy a sokat emlegetett „ingyenes” sajtóbirodalom fenntartásához.
Kósa Lajos polgármester aláírásával „Debrecen mj. város önkormányzata” sajtóközleményben reagált a Magyar Hírlapra és nagyvonalúan elutasította a következtetéseket, miként tévesnek minősítette a DTV Napszemle műsorában a szocialisták állítását. Az elutasítást indokló „tényei” sorában több esetben is téved.
Azt írja: „Tény, hogy a Magyar Hírlap egyetlen egy számadatot sem közöl, ezért állításait ellenőrizni lehetetlen.” Mi nem láttunk olyan január 3-i Magyar Hírlapot, amelynek 3. oldalán ne szerepelne egy részletes táblázat, benne 10-12 nagyváros öt különböző közszolgáltatási árának és emelkedésének precíz mértékével. Egészen pontosan 108 (!) adat olvasható ott, ami azért messze több annál, mintsem alapot adna Polgármester úrnak azt mondani: „a Magyar Hírlap egyetlen egy számadatot sem közöl”. Bizony, lehet a MH állításait ellenőrizni! És még egy apró kérdés: ki is az az „Önkormányzat”?
Az írja továbbá Polgármester úr: „Tény, hogy a különböző önkormányzatok közüzemi díjainak számítási módja, és tartalma gyökeresen eltér egymástól, ezért összehasonlításuk minden alapot nélkülöz.” Akkor milyen alapon tesz mégis olyan összehasonlítást, hogy „Ami biztosan elmondható, hogy Debrecen a megyei jogú városok között a mezőny alsó felében található a vízdíj, és a távhőszolgáltatási díj tekintetében”.
Ezek szerint az adatokat mégis össze lehet hasonlítani? Minden attól függ, ki hasonlítja össze? Az MH-é minden alapot nélkülöz, az övé viszont korrekt? Hmmm! Egyébként a HVG friss közszolgáltatási árlistáján is „ezüstérmes” drága városunk! (2007. 1. szám.) Szó sincs a sokat emlegetett alsó-középmezőnyről. Drágaságban dobogón vagyunk!
Idézi Polgármester úr, blamáló szándékkal, a ma már jobboldalra húzó Magyar Hírlapot: „„… a polgármesteri hivatalok többségében senki sem tudta megmondani, hogyan változnak a díjak….” Azt mi sem tudjuk, végül honnan szerezte be a MH az adatokat, de az azért megnyugtató, hogy a debreceni adatok pontosak. Akkor miért lenne ez másként a többi város esetén?
A Debrecen Városi Televízió a Holdingon belül átcsoportosításokról ezt mondta a Napszemle kísérőszövegében: „A szocialisták pontos adatok nélkül, sajtóból vett információkra alapozva azt állítják: a szolgáltató cégek döntő többségét tömörítő Vagyonkezelő Zrt. a nyereségéből átcsoportosíthatott volna az áremelés kompenzációjára.” A DTV (a Holding tagja!) – véletlenül vagy szándékosan – nem emlékszik arra a múlt nyári városházi előterjesztésre, amiben a túloldali táblázat szerepel. E szerint 2005-ben 1.238.500.000 forint „nyereség” átcsoportosítására volt lehetőség, illetve szükség. Nem alaptalan feltételezni (sajtó-információ sem kell hozzá), hogy ennél egy kicsivel több, talán másfél milliárd is lehet a 2006. évi „nyereség”. Azt gondoljuk, a DTV szövege ennek alapján minimum tájékozatlanságra vall, vagy rosszabb esetben csúsztatás, hiszen a polgármester is azt mondja. „a közszolgáltató vállalatok nyereségét teljes egészében a debrecenieket szolgáló fejlesztésekre fordítják”. Szóval akkor mégis van nyereség a Holdingban, csak más célokra, nem a kétszázezer lakos rászoruló részének támogatására, nem az áremelések kompenzációjára fordítják. Örülnénk, ha a DTV korrigálná bennünket dehonesztáló kommentárját. „Drága” városunk, Polgármester Úr és DTV: tiszteljük a tényeket!
A debreceni közgyűlés MSZP frakciójának sajtóközleménye – 2006. január 5.