Ünnepi díjazottak

Helyi - 2009-10-22

Az október 23-i nemzeti ünnep alkalmából megtartott, ünnepi közgyűlésen Bálint Péter író, a Debreceni Dixieland Jazz Band, a Valcer Táncstúdió, dr.Nánási Pál, és Dr. Szász Gábor professzorok, Ráthonyi Tamás kosárlabda-edző, Sándor Tamás labdarúgó részesült a debreceni önkormányzat kitüntetéseiben.

Az ünnepi közgyűlésen a hagyomány szerint azokat a polgárokat köszöntik, akik kimagasló értékeket hoztak létre a tudomány, a művészet, a környezetvédelem és az idegenforgalom, az egészségügy, a szociális tevékenység, a sport, valamint az építészet területén.

 

CSOKONAI-DÍJAT a képviselő-testület a kulturális élet, az irodalom, a művészetek terén kimagasló alkotó tevékenységért, a társadalomtudományok, a közművelődés területén éveken keresztül maradandó értékeket teremtő kiemelkedő munkáért, valamint átfogó életmű elismeréseként adományoz.

 

Dr. Bálint Péter (1958) a francia kultúra avatott ismerője. Volt középiskolai tanár, a hajdúböszörményi Óvónőképző Főiskola tanára. Mese- és gyermekirodalmi konferenciái országos érdeklődést váltottak ki. Országos vonatkozásban is egyedi arcélű alakja a mai írói középnemzedéknek. Témában és stílusban a debreceni református hagyományokhoz kapcsolódó prózája avantgarde jellegű. Életműve rendkívül kiterjedt. Idősík-felbontó, esszéisztikus módszerrel elbeszélő író, regényei senki máséval össze nem téveszthetők. Kutató és szépíró egyszerre. Példázza ezt „Végbúcsúmat tiszta szívvel fogadjátok” című, a Csokonai-pályázaton sikert aratott életregénye.

 

Debreceni Dixieland Jazz Band (1984): az idén 25 éves együttes Gyarmati Zoltán szaxofonos kezdeményezésére alakult. 1987-ben Magyarországot képviselte az Európai Rádió Unió dániai fesztiválján, majd számos kontinens- és világversenyen aratott hatalmas sikereket. A magyar rádión kívül európai adók sora közvetíti műsorait. Legutóbb egyszerre 15 országban hallhatták élő adásukat. Nevezetes szakmai sikerei közül kiemelendő a 2005-ben New Orleans-ban tett látogatása. Repertoárjában a dixieland-örökzöldek és a tagok szerzeményei mellett a modern jazz alkotásai is szerepelnek. A zenekar nagy horderejű vállalkozása a 18 tagúra bővült Debrecen Fesztivál Bigband létrehozása.

 

A Valcer Táncstúdió 1995-ben lett önálló. Célja a társastánc népszerűsítése. A gyermekek a viselkedéskultúra és etikett alapjait is elsajátíthatják. 160-nál több versenyzőjével az ország legnépesebb versenytáncklubja a Valcer. 1992 óta nagy sikerrel vesznek részt a virágkarneválokon s számos nagyrendezvényen. Európa számos országában öregbítik Debrecen hírnevét. Élversenyzőik a magyar válogatott tagjaiként a legnagyobb világversenyeken képviselik hazánkat. Formációs csoportjaikat az idei, általuk megrendezett Magyar Bajnokság alapján, első helyen delegálta a Táncsport Szövetség az Európa- és világbajnokságra. Bíró Csaba művészeti vezető elismert nemzetközi szaktekintély.

 

A HATVANI-DÍJAT a közgyűlés azoknak adományozza, akik a város fejlesztése érdekében a természettudományok, a gazdasági élet, az egészségügy, a szociális tevékenység, az idegenforgalom és a környezetvédelem területén kiemelkedő tevékenységet fejtettek ki, valamint átfogó életmű elismeréseként.

 

Dr. Nánási Pál (1923) tősgyökeres debreceni, s mindvégig az egyetem oktatója. 1952-ben egyetemi doktori, 1956-ban a kémia tudomány kandidátusa, 1966-ban a tudomány doktora fokozatot ért el. A Tankó Béla professzor által vezetett Biokémiai Intézet, majd a Bognár Rezső által alapított szerves Kémia Tanszék munkatársa. 1967-ben megalapította az ország első tudományegyetemi biokémiai tanszékét, s vezette 1988-ig. Tudományos tevékenységét főként a szénhidrátkémia és biokémia területén fejtette ki, amit több száz publikáció és külföldi kongresszusokon tartott előadás jelez. Oktató és kutató munkája mellett két alkalommal volt dékánhelyettes, 1981 és 1984 között a természettudományi kar dékánja.

 

Dr. Szász Gábor (1927) a Debreceni Egyetem Agrártudományi Centrumának professzora, az agrártudomány és az MTA doktora 1960 óta végzett oktató és kutató tevékenységet. Kidolgozta az ország termesztési-ökológiai körzetrendszerét is, melyet egyes irányító szervek rendszeresen használnak. Nevéhez fűződik a különböző felszínek speciális tulajdonságainak tanulmányozására alkalmas spektrofotométer kifejlesztése, valamint az ország egyetlen működő Agrometeorológiai Obszervatóriumának kiépítése. Az Agrártudományi Egyetemet 1983 és 1985 között, egy igen kritikus időben vezette. Sokat tett az egyetemek integrálódásáért, s megírta az agrártudományi centrum történetét is.

 

A HAJÓS ALFRÉD DÍJ a verseny-, a szabadidősportban és az utánpótlás-nevelésben, a sportvezetői, edzői szakterületen magas színvonalú munkát végzőknek, a kimagasló eredményeket elért sportolóknak adományozható, illetve a testnevelés és a diáksport területén éveken keresztül kifejtett, kiemelkedő sportszakmai, oktató munkáért, a maradandó értékeket teremtő tevékenységért.

 

Ráthonyi Tamás (1955) a Tóth Árpád Gimnázium testnevelő tanára, országosan ismert kosárlabdaedző.  Igazán nagy sikereit a gimnázium kosárlabdacsapataival érte el. 2001 és 2003 között négy országos diákolimpiai bajnokságot nyertek meg. 2007-ben edzőként már a 13. bajnoki aranyérmét szerezte meg. Nagy szerepet vállalt abban is, hogy a debreceni férfi kosárlabda a magyar bajnokság legmagasabb osztályában szerepelhessen. 2003-ban a Debreceni Vadkakasok vezetőedzőjeként a Magyar Kupában az ezüstéremig vezette csapatát. Kiváló szakmai és pedagógiai felkészültségével, fanatikusságával meghatározó egyénisége Debrecen kosárlabdaéletének.

 

Sándor Tamás (1974): 17 éves sem volt, amikor 1991-ben bemutatkozhatott az NB I-ben. Az NB II-ben vezéregyénisége volt a csapatnak, segítségével két év múlva ismét az I. osztályban versenyzett a Loki. 1996-ban tagja volt az olimpiára kijutott válogatottnak. 1994 és 2000 között 11 alkalommal öltötte fel a címeres mezt. Hazánkban csak a Lokiban szerepelt, több mint 80 gólt szerzett bajnoki mérkőzéseken, négyszer volt az év labdarúgója Magyarországon. Klubhűsége miatt nagyon népszerű a szurkolók körében. A többszörös Magyar Bajnok, Magyar Kupa győztes, Magyar Szuperkupa győztes labdarúgó 2008-ban vonult vissza az aktív sportélettől.