Világranglista: a legjobb 700 között a Debreceni Egyetem!

Helyi - 2012-09-12
Négy magyar felsőoktatási intézmény, köztük első alkalommal a Debreceni Egyetem került fel a Quacquarelli Symonds (QS) legfrissebb világrangsorára.A Szegedi Tudományegyetemet az 501-550., a Budapesti Corvinus Egyetemet és az Eötvös Loránd Tudományegyetemet az 551-600. helyre, míg a Debreceni Egyetemet a 601-700. helyre sorolták a QS-rangsor összeállítói.

A 700-as lista első három helyezettje a Massachusetts Institute of Technology (USA), Cambridge (Egyesült Királyság) és a Harvard (USA).

 A QS Quacquarelli Symonds cég 2004 óta minden évben elkészíti a felsőoktatási intézmények világrangsorát, amelyet hat szempont - többek között az oktatók és a hallgatók aránya, az intézményhez köthető tudományos munkák idézési gyakorisága, valamint a külföldi hallgatók és oktatók száma - alapján állítanak össze, de emellett külön készítenek top100 elemzést, tematikus rangsort, latin-amerikai és ázsiai rangsort is.

 67 ország több mint 3.300 külföldi hallgatója tanul a Debreceni Egyetemen, amely ezzel a számmal vezeti ebben a kategóriában a képzeletbeli hazai ranglistát.

 

• Oktató/hallgató arány: 20%

• Az intézmény méretével arányosított mutatószám: 20% (becslés az elmúlt 5 év alapján az un. Scopus adatbázis segítségével)

• Külföldi oktatók aránya: 5%

• Külföldi hallgatók aránya: 5%

 

- Több éves munka eredménye ez a hatalmas siker, hogy a Debreceni Egyetem idén  először, hivatalosan is bekerült a világ 700 legjobb egyeteme közé. A továbbiakban azon fogunk dolgozni, hogy minél előkelőbb helyre jussunk ebben a nívós rangsorban - hangsúlyozta Fábián István. A rektor szerint mindez a tavalyi, az internetes láthatóságot vizsgáló Webometrics-listán 20.300 egyetem közül elért 417. hely sikerének folytatása.

 

Az elkövetkezendő években folyamatosan és több elemében is várhatóan romló feltételrendszer ellenére a Debreceni Egyetem a jelenlegi minőség és eredményesség fejlesztését tekinti elsődleges feladatának. Ennek lehetőségét megteremtheti a tartósan együttműködő egyetemek, főiskolák közösségeinek kialakítása, akár földrajzi alapon, akár tudományterületenként szerveződve.

 

Ezzel összhangban a Debreceni Egyetem célja nem lehet kevesebb, mint a kiemelt kutatóegyetemmé válás, annak érdekében, hogy az egyetem ezáltal is vonzóbb legyen a hallgatók számára, növelje regionális vezető szerepét és erősítse nemzetközi jelenlétét, kapcsolatrendszerét az Európai Unió intézményeivel, és eredményesen együttműködjön az Unió kutatásért és innovációért felelős szervezeteivel. Ennek érdekében szeptember 1-től megkezdte működését a Brüsszeli Képviselet az Észak-Alföldi Innovációért Iroda, amelynek elsődleges feladata a Debreceni Egyetem és az INNOVA európai szintű partnerépítése, emellett az egyetem folyamatos tájékoztatása az unió innovációval, kutatással, szakmapolitikával és pályázatokkal kapcsolatos döntéseiről és a jogszabályváltozásokról