Örömmel jelenthetem, hogy végre van egy terület, amiben egyetértés van a kormány és a tevékenységét nem pártpolitikai alapon bírálók között. Nemrégiben a miniszterelnök sem adott jó jegyet a kommunikációra, a minap azt nyilatkozta Bokros Lajos a Figyelőnek, hogy a sikeres reformokhoz hitelesebb, a szakértelemnek nagyobb szerepet adó és jobban kommunikáló kormányra van szükség.
A hitelesség és a nagyobb szakértelem kérdésében már nincs egyetértés. Ellentétben a hivatásos jósok Kánaánt váró vízióival, a volt pénzügyminiszter úgy véli, hogy sem csőd, sem fellendülés nem várható Magyarországon.
Ezt állapította meg Bokros Lajos, a Közép-Európai Egyetem (CEU) professzora a Figyelőnek adott interjúban. Bokros nem látja azokat a főbb növekedési pontokat sem, amelyek 2009-től meglódíthatnák a magyar gazdaság szekerét. Meglátása szerint a konvergenciaprogram, de különösen a költségvetési kiigazítás nem segíti a növekedést. A volt pénzügyminiszter bátrabb kiadáscsökkentést várt, amelynek eredményeként nem kellene ilyen mértékű növekedéslassulással számolni, és nem lett volna szükség adóemelésre sem.
Bokros az adózást úgy alakítaná át, hogy többeknek kelljen kevesebb adót fizetnie. A jelenlegi helyzet szerinte tarthatatlan: kevesen fizetnek sok adót, járulékot, és ez adócsalásra ösztönöz. Bokros Lajos letette a garast a több-biztosítós egészségügyi rendszer mellett is. Az oktatásban tulajdonosi ellenőrzést javasolt, ez jelentős mértékű tandíjat feltételezne: a diákok befizetése pedig nemcsak kiegészítő, hanem az intézmények finanszírozásának alapforrása lenne.
Mondanom se kellene, hogy a hatalmon lévők szerint a gazdasági szakértők többnyire úgy javasolnak gazdasági, szociális intézkedéseket, hogy figyelmen kívül hagyják azok lehetséges társadalmi-politikai hatásait.
A téma itt van lezárva, szakmai vita nincs. Talán hívják meg a Bokrost egy kávéra? Esetleg az is mellette szól, hogy egyszer már rendbe rakta a magyar államháztartást!?
Sajnálattal jelzem, drága a kávé mostanában. A hatalmon lévőknek takarékoskodni kell, nem pedig ilyen pazarlással, mint a kávézni hívással, rossz példát mutatni.
A keserű levet úgyis mi isszuk meg.
Hajdu István