Tavasz a télben

Jegyzet - 2007-01-04

Nem is volt még tél. Egy igazi hó sem esett, fekete volt a karácsony, és kellemes az időjárás az elmúlt napokban. A bolygó egészére kiterjedő szélsőséges, de egyre melegebb időjárás oka nem természeti katasztrófa, még csak nem is egy minden eddiginél nagyobb napkitörés, hanem, a Föld egyik lakója: az ember.

Ha körbeinternetezzük a világot hamar kiderül, hogy számos tudós egyetért abban: az átlaghőmérséklet két-hat Celsius-fokkal növekszik meg a magas széndioxid kibocsátás miatt Ennek oka a szerves üzemanyagok égetése, elsősorban az energiatermelésben és a közlekedésben.

Lássuk a következményeket: megolvadnak a sarkok jégmezői, növekszik a tengerek szintje. Az időjárás változásával áradások, heves viharok keletkezhetnek, nyomukban éhínséggel, emberek millióit sodorva ezzel veszélybe.

 

 Lapunkban is közreadtuk Nicholas Stern, a Világbank egykori vezető közgazdásza és neves kutató szerzőtársai véleményét, amely szerint sürgősen szembe kell nézni a globális felmelegedés veszélyeivel, mert késlekedés megtöbbszörözi a várható kiadásokat.

Eddig egyetlen átfogó akcióterv - a kiotói klímavédelmi jegyzőkönyv – létezik a széndioxid kibocsátás mérséklésére, de hatálya 2012-ben lejár, és addig sem képes korlátozni a szükséges mértékben a széndioxid kibocsátását, mert a világ legnagyobb környezet szennyezője - az Egyesült Államok - és az olyan végtelenül gyorsan fejlődő gazdaságok, mint Kína és India is elutasítják az egyezményt.

Egyelőre ördögi körben élünk. Pesszimistának nem nevezhető előrejelzések szerint például Magyarország mediterrán ország lesz öven év múlva. Mintha a Kárpát-medence ötszáz kilométerrel délebbre lenne helyezve. Szép kilátások.

 

Hajdu István