A járulékbevallások javítási lehetőségei

Jogtudor - 2006-12-18

Az elektronikusan javítható bevallások fajtái:

•          JAVÍTÁS: kizárólag hibás, kiértesített bevallás javítható, (a hibákat az APEH észleli) a betöltött hibalista szerint. A hibalistát a hibás bevallás bárkódjára kell lekérni.

•          HELYESBÍTÉS: helyesbítésről van szó, ha az adózó utóbb észleli, hogy a bevallás során bármely adat tekintetében tévedett, vagy a vonatkozó bevallás időszaka megváltozott.

Abban az esetben, ha a bevallás benyújtása helyesbítés miatt történik, a bevallási kódkockába „H” jelölést kell alkalmazni. Helyesbítésnél az adózó olyan hibát észlelt,  ami adót nem érint.

A helyesbítés lényege a teljes adatcsere, ez azt jelenti, hogy a magánszemély un. összesítő lapján, azaz a 0608, 06082 M-es lapon szereplő részletező lapokat ismételten, a helyes adatok feltüntetésével nyújtja be az adózó. Természetesen csak azon magánszemélyekre kell a teljes adatcserét elvégezni, és a helyesbítést benyújtani, ahol pl. nevet, adóazonosító jelet akar az adózó javítani, vagy az eredetileg közölt adatok javításra szorulnak.

 

TÖRLÉS: (T)-ről akkor van szó, ha az adózó olyan magánszemélyre vonatkozóan tett a bevallásban adatszolgáltatást, akivel kapcsolatban bevallási, adatszolgáltatási kötelezettsége nem volt, a magánszemélyenkénti összesítő lapon elhelyezett T-vel kell a törlést jelölni.

 

Fontos! Az adózó által kezdeményezett helyesbítés és az adóhatóság által kezdeményezett javítás eltér egymástól! Helyesbítésre akkor van lehetőség, ha az adóhatóság a bevallást elfogadta és feldolgozta. Helyesbítés esetén csak azon magánszemélyre vonatkozó adatokat kell javítani, melyek hibásak, míg az adóhatóság által kezdeményezett javítás esetén a teljes bevallást meg kell ismételni úgy, hogy a javítani kívánt bevallás vonalkódját az erre a célra kialakított mezőbe be kell írni!

 

•          ÖNELLENŐRZÉS: amennyiben a helyesbítés egyúttal önellenőrzésnek is minősül, úgy azt a főlapon, az erre szolgáló helyen X-el kell jelölni. Önellenőrzésnek minősül az adózás rendjéről szóló törvény (Art) alapján, ha az adózó adót, adóalapot, járulékot, járulékalapot helyesbít, vagyis az adózó az általa már beküldött bevallás adataiban olyan hibát észlel, ami kötelezettséget érint.

Önellenőrzésnek csak az a helyesbítés minősül, amely során az adóalap, adó, járulékalap, járulék összege adózói szinten változik. Abban az esetben, ha a magánszemélyekkel összefüggésben az adóban, járulékban bevallott és később korrigált adókötelezettség változása különbözetének előjeles összege nulla, úgy az nem önellenőrzés „csupán” helyesbítés!

Önellenőrzésnek minősül az a helyesbítés is, amely során az adózót terhelő, magánszemélyhez nem köthető egyéb kötelezettség alapja, összege változik. Ez esetben természetesen csak az önellenőrzést kell X-el jelölni (hiszen a H jelzés mindig a bevallás M jelölésű lapjához kötődik!).

Egy önellenőrzéssel csak egy időszakra vonatkozó adatok helyesbíthetőek. Pld. Ha az adózó a 2006. október és november havi munkavállalói járulék összegében is tévedett, úgy külön bevalláson kell önellenőrízni a 2006. október és 2006. november havi kötelezettséget.

 

Az adóhatósági ellenőrzés megkezdését követően a vizsgálat alá vont adó, járulék és támogatás a vizsgált időszak tekintetében önellenőrzéssel nem helyesbíthető.

 

 

 

APEH Hajdú-Bihar Megyei Igazgatósága