A korábbi módosításokra is figyelemmel, az adótábla 18%-os mértékű határa a korábbi 1.550.000,- Ft-ról 1.700.000,- Ft-ra nő.
Az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló törvény alapján ugyanakkor az összevontan adózó, járulékfizetés felső határát meghaladó jövedelem 4%-os különadóval terhelt, adóelőleg fizetési kötelezettség mellett.
A jogszabályváltozás nem érinti az adójóváírás intézményét, az változatlan feltételek mellett vehető igénybe, azaz az alap és kiegészítő adójóváírás továbbra is összesen legfeljebb havi 63.000,- Ft bérjövedelemig mentesíthető az adó alól.
Nagymértékben változnak, illetve megszűnnek egyes adókedvezmények, nevezetesen megszűnik a
- szellemi tevékenység adókedvezménye,
- felnőttképzés és sulinet kedvezmény, azzal, hogy a halasztási lehetőségre az idei évben jogosultságot szerző adóalany továbbra is érvényesítheti ezt a fajta kedvezményt,
- lakáscélú hiteltörlesztésre igénybevehető kedvezmény, de aki 2006-ban ilyen irányú szerződést köt, a kedvezményt a 2006-ra vonatkozó szabályok alapján érvényesítheti (felvétel éve és az azt követő négy év), ha a hiteltörlesztést a magánszemély 2007. január 1. előtt megkezdte.
- a felsőoktatási tandíj adókedvezményét 2007-ben már nemcsak az első alapképzésben részt vevő érvényesítheti, ugyanakkor egyazon adóévben ugyanazon hallgató után csak a törvényben felsorolt magánszemélyek (hozzátartozók) egyike veheti igénybe, vagyis a megoszthatóság megszűnik,
- a 100.000,- Ft-os kedvezménykorlátba ezentúl beleszámít a megállapodás alapján fizetett nyugdíjjárulék, és a kiegészítő magánnyugdíj-pénztári tagdíj adókedvezménye is,
- a 100.000,- Ft-os adókedvezmények 100%-os érvényesíthetőségi határát, általában 3.400.000,- Ft-ra mérsékli a törvény, ez alól kivételt képez a mezőgazdasági őstermelő által érvényesíthető tevékenységi kedvezmény, mivel ez a 100.000,- Ft-os körön belül 6.000.000,- Ft-ig számolható el 100%-os mértékben.
Nem változik az a szabály, hogy a jövedelemkorlát túllépése esetén a többletjövedelem 20%-ával kell csökkenteni az elszámolható kedvezményt, s az 3.900.000,- Ft-os jövedelemnél elfogy.
Fontos változás, hogy a nyugdíj adómentessége megszűnik, és adóterhet nem viselő járandóságok kategóriájába fog tartozni.
Az adómentesen adható természetbeni juttatásokat érintő változások:
- megszűnik a bankszámla-vezetési költségekhez adott 2.000,- Ft összegű juttatás adómentessége,
- 2007-től üdülési csekket csak munkáltató, illetve szakszervezet juttathat - tehát kifizető nem - továbbá szűkül az üdülési csekkel igénybevehető szolgáltatások köre, mivel csak belföldi üdülésre és az ahhoz közvetlenül kapcsolódó szolgáltatásokhoz lehet felhasználni,
- kis értékű ajándékot a jövőben csak a munkáltató illetve szakszervezet adhat, a korábbi szabályozásnak megfelelő gyakorisággal (évi három alkalommal, a minimálbér 10%-át meg nem haladóan).
A magánszemély javára munkáltatói hozzájárulásként, önkéntes nyugdíjpénztárba történő befizetés esetén együttesen legfeljebb a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 50%-át meg nem haladó összeg, és/vagy önkéntes egészségpénztárba való befizetés esetén együttesen a minimálbér 20%-át meg nem haladóan fizetett összeg nem számít a magánszemély bevételének.
Az egyéni vállalkozót 2007. január 1. napját követően ún. minimumadó fizetés terheli, melynek alapja a bevételt csökkentő tételekkel módosított vállalkozói bevétel, mely tovább korrigálható az eladásra beszerzett áruk értékével.
Az így realizált adóalap legalább 2%-ig terjedően áll fenn fizetési kötelezettsége a vállalkozónak.
Az adóalap meghatározásakor nem kell figyelembe venni a külföldi telephely nyereségét, amennyiben ez az adott országban adóterhet visel.
A minimumadót nem kell megfizetnie:
- a kezdő egyéni vállalkozónak, amennyiben a kezdést megelőző 36 hónapban nem volt vállalkozó,
- bevétele nem éri el az előző évi bevétel 75%-át,
- bizonyítottan elemi kár érte az adóévben, vagy az azt megelőző adóévben.
APEH Hajdú-Bihar Megyei Igazgatósága