Romagyilkosságok - A koronatanút hallgatja meg a bíró a mai tárgyaláson

Jogtudor - 2011-04-19

Tanúmeghallgatással folytatódik ma a romák elleni, hat halálos áldozatot követelő támadássorozat ügyében indított büntetőper tárgyalása a Pest Megyei Bíróságon. Elsőként a büntetőügy koronatanújának számító F.-né Ny. Évát hallgatja meg a bíró.Az ügyészség négy férfit vádol aljas indokból, előre kitervelten, több emberen, részben 14 éven aluli sérelmére, részben sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberöléssel, csoportosan elkövetett fegyveres rablással, valamint lőfegyverrel és lőszerrel való visszaéléssel.

Miszori László tanácsvezető bíró elsőként F.-né Ny. Évát hallgatja meg a tanúként, aki munkáltatójuk volt a támadássorozattal vádolt férfiaknak a Debreceni Perényi 1 nevű szórakozóhelyen, ahol 2009. augusztus 21-én, a kislétai gyilkosság után 19 nappal fogták el őket, és a feltételezett elkövetőkkel együtt őt is előállították a rendőrök, de a bűncselekménysorozat felderítésében eljáró Nemzeti Nyomozó Iroda tanúkihallgatása után szabadon engedte.

 

A Pest Megyei Főügyészség által ismertetett vádirat szerint az első-, a másod- és a negyedrendű vádlott gépkocsija a 2009. április 22-i tiszalöki gyilkosság után a Keleti-főcsatorna melletti földúton a sárban elakadt, ezért megkérték F.-né Ny. Évát, aki korábban szerelmi kapcsolatban állt az elsőrendű vádlottal, hogy mentse ki őket. Az ügyben tanúként kezelt nő a saját autóján visszavitte Kiss Árpád első- és Kiss Istvánt másodrendű vádlottakat Debrecenbe a Perényi 1-be, ott a vádlottak elrejtették a támadáskor használt fegyvereket. Ezután visszatértek az elakadt autóhoz, majd helybéliektől segítséget kérve egy traktorral kihúzták és lemosatták a járművet.

 

F.-né Ny. Éva korábban a sajtónak adott nyilatkozataiban azt mondta, nem volt tudomása arról, hogy munkatársainak közük lenne a bűncselekmény-sorozathoz, és arról sem volt tudomása, hogy a Perényi 1-ben rejtegetik a támadássorozathoz használt fegyvereket. Kihallgatási jegyzőkönyvében viszont már arról beszélt, hogy Kiss Árpád és társai többször életveszélyesen megfenyegették és folyamatosan rettegésben tartották, nehogy elárulja őket.

 

A fokozott biztonsági előírások mellett zajló bírósági tárgyalásra csak az első tárgyalási nap előtt regisztrált újságírók juthatnak be, de ismét csak harmincöten. A büntetőügy tárgyalása során 165 tanú és 30 szakértő meghallgatását tervezi a tanácsvezető bíró.