Személyi jövedelemadó 1 százaléka: mit kell tenni?

Jogtudor - 2007-02-14

A személyiségi jogok védelme érdekében fontos előírása a törvénynek, hogy a rendelkező nyilatkozat tartalmát és a rendelkező személyét a munkáltató, illetőleg az adóhivatali ügyintéző nem ismerheti meg.

Ezért a rendelkező nyilatkozatokat egy zárt, postai szabványméretű borítékban (mindkettőt ugyanabban) kell

•          az adóbevalláshoz csatolva beküldeni;

•          munkáltatói adómegállapítás esetén a munkáltatónak átadni;

•          adóhatósági adómegállapítás esetén a nyilatkozathoz csatolva február 15-éig beadni.

•          Ezen túl elektronikus bevallás benyújtásakor lehetőség van elektronikus űrlapon rendelkezni, vagy a rendelkező nyilatkozatokat tartalmazó borítékot postai úton vagy személyesen az adóhatósághoz a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig (február 15-ig vagy május 21-ig) eljuttatni.

Munkáltatói adómegállapítás esetén nem vonja maga után a rendelkező nyilatkozat érvénytelenségét az a körülmény, ha a munkavállaló a rendelkező nyilatkozatot február 15-e után, de legkésőbb május 21-ig olyan időpontban adja át a munkáltatónak, hogy a munkáltató azt az adóhatóság felé a határidő betartásával továbbítani tudja.

Amennyiben a munkáltató az adóhatósági adómegállapítást kérő nyilatkozat továbbításában működik közre, nem érvénytelen az a rendelkező nyilatkozat, amelyet a munkavállaló február 15-e után, de legkésőbb március 12-ig olyan időpontban ad át a munkáltatónak, hogy azt a munkáltató az adóhatóság felé a határidő betartásával továbbítani tudja.

Az elkülönülten, postán feladott rendelkező nyilatkozatok érvénytelenek, kivéve az elektronikus úton bevallást benyújtók esetében.

Fontos, hogy az adózó a rendelkező nyilatkozatra a saját nevét vagy más adatát ne írja rá, (azon csak a kedvezményezett adószáma vagy technikai száma és esetleg a neve szerepelhet), ugyanakkor a borítékra saját nevét, lakcímét, adóazonosító jelét (az adókártyán lévő számát) írja rá, mást ne, és a lezárt borítékot az adóbevallás borítékjában helyezze el. Önadózók és adóhatósági adómegállapítást kérők esetén a rendelkező nyilatkozat érvényességének feltétele, hogy az a bevallással, illetőleg az adómegállapítást kérő nyilatkozattal együtt egy borítékban érkezzen meg az adóhatósághoz! Az elektronikus bevallást választókra vonatkozó előírások az előzőekben olvashatók.

Azon magánszemélyek esetében, akik bevallásadási kötelezettségüknek munkáltatói vagy adóhatósági adómegállapítással tesznek eleget, a nyilatkozat(ok)ra, borítékra vonatkozó rendelkezések azonosak az előzőekben ismertetettekkel. Az eltérés az, hogy a lezárt borítékot annak ragasztott felületére átnyúlóan a magánszemélynek saját kezűleg alá kell írnia. A munkáltatók (társaságok) a náluk leadott lezárt borítékokat kísérőjegyzékbe veszik, amely tartalmazza a rendelkező nyilatkozatot tevő személyek nevét, adóazonosító jelét és a boríték átadását igazolandó, az átadó aláírását. A lezárt borítékokat sértetlenül - annak tartalmát nem ismerhetik meg – az adómegállapítással egyidejűleg a kísérőjegyzékkel együtt zárt csomagban kötelesek a munkáltatók (társaságok) átadni a saját adóhatóságuknak.

A rendelkező nyilatkozat adótitoknak minősül, különleges védelmet élvez, abba illetéktelen nem tekinthet be. Ennek következtében a rendelkezés következtében a magánszemélyt hátrány nem érheti, semmilyen utólagos zaklatással nem kell számolnia.

 

 

APEH Észak-alföldi Regionális Igazgatósága