Az utóbbi napokban több, tizenéves fiatal által elkövetett bűncselekmény is ismertté vált megyénkben. A gyermekek, fiatalok által-, valamint az ő sérelmükre elkövetett bűncselekmények mindig kiemelt figyelmet kapnak a közvélemény részéről. Ez érthető, hiszen az ilyen esetekről szóló hírek minden jóérzésű felnőttet aggodalommal töltenek el.
Ilyenkor óhatatlanul eszébe jut kinek-kinek saját gyermeke, unokája, valamint az hogy mit tehet az ilyen esetek megelőzése, elkerülése érdekében.
Hatványozottan igaz ez akkor, ha az elkövetett cselekmény különösen kirívó, illetve a szűkebb környezetünkben vált ismertté.
Mivel a kiskorúak kriminalitása mögött rendszerint igen szerteágazó és összetett okok állnak, komolyabb eredmény is csak a szülők, pedagógusok, gyermekvédelmi szakemberek, rendőrök, stb. összefogásával érhető el.
A rendőrség - az egyes cselekmények felderítésén és a szükséges eljárás lefolytatásán túl – folyamatosan elemzi a kiskorúak által- és sérelmére elkövetett bűncselekményeket, az elkövetéshez vezető, illetve azt lehetővé tevő okok, körülmények feltárása érdekében.
A statisztikai adatok szerint Hajdú-Bihar megyében lényegében stagnálás, az utóbbi évben csökkenés figyelhető meg a kiskorúak sérelmére, és az általuk elkövetett - ismertté vált – bűncselekmények tekintetében egyaránt.
Aggasztó viszont az, hogy az ismerté vált kiskorú bűnelkövetők egy része mind fiatalabb korban követi el az első bűncselekményt, valamint egyre többször figyelhető meg az elkövetéshez „feltétlenül szükséges” mértéket jóval meghaladó erőszak alkalmazása is.
Tapasztalatunk szerint a sértetté válás hátterében gyakran szerepet játszik az óvatlanság, a túlzott jóhiszeműség, a különböző értéktárgyak (pénz, ékszer, mobiltelefon, MP3 lejátszó, stb.) nem kellő körültekintéssel történő viselése, használata, esetleg azokkal való hivalkodás. Többször megfigyelhető volt, hogy a sértettek titokban tartják a történteket, szégyellik, vagy nem merik elmondani szüleiknek, tanáraiknak és ezzel sajnos elősegítik a további elkövetéseket.
A fiatal elkövetők vonatkozásában sokszor megállapítható, hogy nincsenek tisztában tettük valódi súlyával, azt csak jó heccnek, vagányságnak tekintik. Valahol ők is áldozatok, gyakran veszélyeztető körülmények között élnek, vagy „csak” nem kapják meg a kellő odafigyelést, irányítást, nem rendelkeznek konfliktuskezelési ismeretekkel és ez jelentős szerepet játszik a bűnelkövetővé válásukban.
Az elemzések tapasztalatait különböző formákban igyekszünk a lehető legszélesebb körhöz eljuttatni. Az éves szinten százas nagyságrendű rendhagyó osztályfőnöki órák keretében megtartott bűnmegelőzési előadásokon túl, a DADA és az ELLEN-SZER programok, valamint az idén bevezetett „AZ ISKOLA RENDŐRE” program is többek között azt a célt szolgálják, hogy a leginkább veszélyeztetett iskolás korosztály tagjai a rendőrség szakembereitől segítséget, hiteles információkat kaphassak az áldozattá-, elkövetővé-, és kábítószer-fogyasztóvá válás elkerüléséhez. A diákokon túl a szülőket és a pedagógusokat is tájékoztatjuk ezen ismeretekről.
A fenti témakörökben bárki kérhet segítséget a Hajdú-Bihar megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályától, a helyi rendőrkapitányságoktól és az iskola rendőrétől.
Debrecen, 2008. október 3.
Hajdú-Bihar MRFK Bűnmegelőzési Osztály