Infláció - Londoni elemzők: további gyorsulás és MNB-kamatcsökkentés is lesz

...kontra - 2012-09-11

Várhatóan tovább gyorsul a következő hónapokban a magyarországi infláció, elsősorban a külső élelmiszer-ársokk hatására, de ez nem feltétlenül lesz akadálya a Magyar Nemzeti Bank (MNB) újabb kamatcsökkentéseinek - jósolták az augusztusi inflációs adatok keddi ismertetése után londoni felzárkózó piaci elemzők.

    A City elemzői közössége mindazonáltal megosztott abban a kérdésben, hogy már rövid távon lesz-e újabb MNB-kamatcsökkentés a váratlan augusztusi negyed százalékpontos enyhítés után.

    A KSH kedden közölte, hogy a fogyasztói árak augusztusban 6,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

    Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy citybeli házak szakértőinek zöme is 6 százalék körüli, illetve azt valamivel meghaladó tizenkét havi inflációt várt a múlt hónapról.

    A 4cast nevű londoni pénzügyi elemzőcég felzárkózó térségi közgazdászai a keddi adatismertetés utáni értékelésükben azt valószínűsítették, hogy a magyarországi inflációra a következő hónapokban is felfelé ható nyomás érvényesül, részben amiatt, mert a legutóbbi világpiaci kukorica- és búzaár-emelkedési sokkok szeptembertől már erőteljesebben átszűrődnek a magyar fogyasztói árakba.

    A 4cast elemzői szerint azonban az MNB monetáris tanácsa az augusztusi kamatcsökkentéssel világossá tette, hogy az élelmiszer-ársokk átszűrődése sem akadálya a pénzügy-politikai enyhítésnek. A 4cast szakértői szerint így továbbra is valószínű, hogy az MNB szeptemberben újabb kamatcsökkentést hajt végre.

    A magas inflációt a Commerzbank - az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport - elemzői sem tartják az MNB-kamatcsökkentés akadályának.

    A ház közgazdászai befektetőknek összeállított keddi devizapiaci körképükben úgy fogalmaztak, hogy bár a 6,0 százalékos magyarországi infláció jócskán az MNB célszintje felett jár, jelenleg azonban "az inflációs ütemek ugyanolyan csekély jelentőséggel bírnak a magyar pénzügypolitika szempontjából, mint az IMF-megállapodás, pedig ez utóbbi korábban még az expanzívabb monetáris politika előfeltétele volt".

    A Commerzbank szakértői szerint a piaci hangulat javulása nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy elsőbbséget kaphat a magyar gazdaság támogatása a pénzügypolitika további lazítása révén.

    A ház szerint mindazonáltal a forintárfolyam mozgását valószínűleg továbbra is az IMF-megállapodással kapcsolatos hírek irányítják, és amíg a tárgyalófelek nem érnek el lényeges előrelépést, addig várhatóan nehéz lesz a Commerzbank elemzői által 282,65 forint/eurós szinten valószínűsített alsó támogatási pont áttörése.

    A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport felzárkózó piaci közgazdászai a keddi inflációs adatot értékelve úgy vélték, az MNB inflációs célját kétszeresen meghaladó augusztusi éves drágulási ütem erősítheti a további kamatcsökkentésekkel szembeni ellenállást.

    A GS londoni elemzői fenntartották ugyanakkor azt a véleményüket is, hogy az MNB kamatdöntéseit rövid távon a monetáris tanács által a forinttal és a finanszírozással kapcsolatban érzékelt kockázatok határozzák meg. Ha a monetáris testület tagjainak többsége úgy ítéli meg, hogy a forintárfolyam és az állampapírok árfolyama tartható a jelenlegi szinteken, akkor megfelelőnek érezhetik a helyzetet a szeptemberi újabb kamatcsökkentéshez - vélekedtek a GS londoni szakértői.

    Közölték: arra számítanak, hogy az MNB még az idén további 0,50 százalékponttal 6,25 százalékra csökkenti alapkamatát. Hangsúlyozták azonban azt is, hogy a pénzügy-politikai döntéseket az árfolyammozgások fogják vezérelni, és ezért "szokatlanul magas" a következő MNB-kamatmódosítással kapcsolatos bizonytalanság.

    A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi közgazdászai a keddi inflációs adatokat kommentálva azt jósolták, hogy a tizenkét havi inflációt szeptemberben 6,5 százalék közelébe gyorsítja tovább élelmiszerárak támasztotta inflációs nyomás, és az, hogy több adóintézkedés még nem jelent meg teljes mértékben az inflációs számokban.

    A cég elemzői szerint a magyarországi infláció várhatóan szeptemberben tetőzik, és utána az idei év végére 5,5 százalékig, 2013 végére 3,5 százalékig lassul.

    A fő inflációs kockázat azonban az élelmiszer-ársokk, és a globális élelmiszer-áremelkedés az MNB számára "kényelmetlenül magas" szinten tarthatja a magyar inflációs ütemeket. A monetáris tanács legutóbbi ülésén jelezte, hogy már kevésbé koncentrál az inflációra, ám ez változhat, ha a drágulás üteme magas szinten beragad, és ha ez elkezd hatást gyakorolni az inflációs várakozásokra - jósolták a JP Morgan londoni elemzői.

    A ház mindenesetre fenntartotta azt az alapeseti előrejelzését, hogy az MNB 2013 első negyedévéig további 0,75 százalékponttal csökkenti alapkamatát, és valószínűleg még az idei év vége előtt végrehajt egy újabb csökkentést.

    A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays felzárkózó piaci elemzői rövid távon nem várnak újabb MNB-kamatcsökkentést, mivel az infláció egyre távolodik a 3 százalékos célszinttől, és még 2013-ban is valószínűtlen, hogy visszatér e szintre. Emellett a kamatcsökkentéseket követő forintgyengülés is további inflációs felhajtóerőt jelent, és az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanság is jó eséllyel aggasztja a monetáris tanácsot.

    Ráadásul valószínűtlen az is, hogy a jegybanki kamatcsökkentések élénkítenék a banki hitelkiáramlást, mivel a bankszektorra nyomást gyakorolnak a különadók és a nem teljesítő kinnlevőségek magas aránya - vélekedtek a Barclays londoni elemzői.