Iszlám Állam - Német lap: a műkincs-kereskedelem a terroristák fontos bevételi forrása

...kontra - 2014-10-20

Az Iszlám Állam (IÁ) által ellenőrzött területről származó ókori műkincsek illegális kereskedelme a dzsihadista terrorszervezet fontos bevételi forrása, ezért a német kormány jogszabályok szigorítására készül - írta hétfőn a Süddeutsche Zeitung.

    A müncheni lap kiemelte, hogy az illegális műkincs-kereskedelem a kábítószer- és a fegyverkereskedelem után a szervezett bűnözés harmadik legjövedelmezőbb ágazata, az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) adatai szerint az üzlet évente 7 milliárd dollárt (csaknem 1700 milliárd forintot) mozgat meg.

    Az IÁ igyekszik minél nagyobb részesedést szerezni a piacból, kihasználva, hogy az ellenőrzése alá vont terület - Irak és Szíria északi része - az ókori kultúrák örökségét hatalmas gazdagságban rejtő vidék.

    A terrorista szervezet jelenleg nagyjából 2400 ásatási helyszínt ellenőriz, és több úgynevezett rablóásatást is végeznek a térségben. Néha még az építőiparban használt markológépeket is bevetnek - írta a német lap, megjegyezve, hogy egyes Szíriában készült felvételek a Hold felszínére emlékeztető tájat ábrázolnak a rengeteg kutatógödör miatt.

    A műkincs-kereskedelem egyik globális központja Németország, ahol az utóbbi hónapokban számos közel-keleti ókori műtárgy cserélt gazdát, júniusban például egy müncheni aukción 600 alkotást árvereztek el összesen 2,2 millió euróért (több mint 670 millió forintért.

    A németországi törvényi szabályozás "nevetséges" - hangsúlyozta a Süddeutsche Zeitung, idézve a szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) egy szakértőjét, aki szerint Németországban egy tyúktojás eredetét is pontosabban meg kell jelölni, mint egy felbecsülhetetlen értékű antik műkincsét.

    A tisztázatlan származású műtárgyak kereskedelmének széles teret biztosító jogszabályi környezetből fakadó helyzet "számottevő mértékben megterheli Németország két- és többoldalú kapcsolatait" - mondta egy kormányzati forrás a Süddeutsche Zeitungnak. A lap szerint mindenekelőtt a Törökországhoz, Szíriához és Irakhoz fűződő kapcsolatokban okozhat feszültséget az ügy.

    A kormány attól is tart, hogy a németországi műkincs-kereskedelem bővítheti az IÁ pénzügyi forrásait, így végül hozzákezdett a törvényi szigorítás előkészítéséhez. A külügyminisztérium állásfoglalása szerint a lépést indokolja, hogy "ki kell szárítani a terrorizmus egy fontos finanszírozási forrását".

    A formálódó tervezet szerint 2016-tól az lesz a fő szabály, hogy a tulajdonosnak vagy az aukciós háznak minden egyes műtárgy esetében igazolnia kell, hogy törvényesen jutott hozzá az alkotáshoz. Ennek következtében az aukciós házak katalógusai várhatóan "hirtelen megvékonyodnak, és az IÁ legalábbis Németországban nehezebben tud majd üzletelni" orvul szerzett antik műkincsekkel - írta a Süddeutsche Zeitung.