Ősbemutatóval zárja idei premierjeinek sorát a Radnóti Színház. A Legközelebbi ember című darabot a szerző, Hajdu Szabolcs rendezi, aki színészként is közreműködik a társulat négy fiatal művészével készített produkcióban.
A keddtől látható darab Hajdu Szabolcs második munkája a társulattal.
Mint a darab ismertetőjében írják, amikor nem is számítunk rá, egy-egy banális momentum el tud távolítani egymástól két embert, vagy nagyon közel tudja őket hozni. Az összekapcsolódás, az intimitás úgy alakul ki, hogy észre sem vesszük, és hirtelen egy teljesen más valóságban találjuk magunkat.
A Legközelebbi ember egy hétköznapi helyzetből bontakozik ki: egy régi családi nyaralóban fel kell számolni az évtizedes rendetlenséget. Martinnak és Krissznek, a fiatal testvérpárnak tucatnyi limlomtól, kacattól és kidobásra ítélt tárgytól kellene megszabadulniuk az érzelmi kötődés ellenére, a párjaik, Elvira és Petra segítségével. A rendetlenségtől már alig tudnak mozdulni, és a pakolás úgy alakul, mint egy Bunuel-filmben, amikor a semmiből betoppan Bob, egy idegen férfi Brazíliából, akivel Krissz a vonaton ismerkedett meg - áll a darab ismertetőjében.
Mint írják, furcsa, abszurd és mágikus pillanatok bontakoznak ki az új találkozásokból, és lassan mindannyian kötődni kezdenek az idegenhez, aki elhallgatott titkok és sérelmek tudója lesz. Kapcsolataikat radikálisan átrendezi a kérdés: ki az, akit valójában a legközelebbi embernek éreznek.
Hajdu Szabolcs film- és színházi rendező, színész nevéhez számos díjnyertes film kötődik, köztük a Macerás ügyek, a Fehér tenyér, az Ernelláék Farkaséknál, a Bibliothéque Pascal és a Békeidő. Az elmúlt években saját társulatával, a Látókép Ensemble csapatával a magyar alternatív színházi szcéna kiemelkedő műhelyét hozták létre, lakásokban, stúdiószínházi terekben mutatnak be intim hangulatú előadásokat.
A rendező Magyarországon kőszínházban először a Radnótiban dolgozott a Gloria című kortárs amerikai szatírán, amelyet nagy sikerrel játszottak a Radnóti Tesla Laborban.
Hajdu Szabolcs sajátos és közösségi alkotáson alapuló munkamódszeréről ismert, ennek szellemében született a Legközelebbi ember című ősbemutató is, amelynek szövegkönyve a színészekkel közös munkában, a próbafolyamat alatt nyerte el végleges formáját.
A közleményben idézik a rendezőt, aki szerint minden emberhez kapcsolódik egy legközelebbi ember. Vannak közeli barátok, rokonok, testvérek, de szerencsés esetben mindannyiunk mellett áll egy legközelebbi ember, akivel megosztjuk az örömeinket, problémáinkat, akit elsőként hívunk, ha baj van - mondta, hozzátéve: sokszor a legközelebbi ember nem is tudja, hogy milyen sokat jelent nekünk, és van olyan, hogy valaki egyszerre többeknek is a legközelebbi embere. "És van olyan is, hogy a legközelebbi ember eltűnik az életünkből. Ilyenkor pedig keresni kezdjük a legközelebbi embert" - jegyezte meg Hajdu Szabolcs.
Az előadásban a Radnóti Színház fiatal művészei lépnek színpadra, Berényi Nóra Blanka, Sodró Eliza, Baki Dániel és Porogi Ádám, hozzájuk érkezik ötödikként Hajdu Szabolcs.
Az előadás dramaturgja Kelemen Kristóf, díszlettervezője Simonyi-Lengyel Mira, jelmeztervezője Pető Kata.
A darabot az idei évadban május 2-án, 11-én, 24-én és 25-én, valamint június 5-én és 6-án láthatja a közönség.