A zaj, a mikroműanyag és a hulladék továbbra is komoly problémát jelent az Európai Unióban, ezért sokkal erőteljesebb uniós fellépésére van szükség a 2030-ra kitűzött szennyezéscsökkentési célok eléréséhez - olvasható az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentésében.
Az EEA szerint, bár történt előrelépés, a kívánt eredmények eléréséhez "lényegesen szigorúbb intézkedésekre" lenne szükség.
A jelentés rámutat, hogy különösen a városokat érinti az egészségre ártalmas közlekedési zaj. Az eredeti célkitűzés szerint 2030-ig 30 százalékkal kellene csökkenteni a közlekedési zaj által krónikusan érintett emberek számát, azonban 2017 óta csupán két százalékos csökkenés történt.
A mikroműanyagok kibocsátása 2016 óta körülbelül 7-9 százalékkal nőtt, miközben 2030-ig 30 százalékos csökkentés lenne a cél. Emellett, a hulladék mennyiségét az eredeti cél szerint felére kellene csökkenteni, de 2018 óta csupán 1,5 százalékkal sikerült mérsékelni.
Annak ellenére, hogy egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a körforgásos gazdaságra - például az újrahasznosítás és az újrafelhasználás előmozdítására -, a megtermelt szemét mennyisége nem igazán csökken.
A jelentés szerint a mezőgazdaság által okozott környezeti terhelés is továbbra is magas marad.
- nyilatkozta Jessika Roswall, az EU környezetvédelemért felelős biztosa.
A 2030-as célkitűzések az EU azon hosszú távú törekvésének részét képezik, hogy 2050-re a szennyezés ne jelentsen veszélyt sem az emberi egészségre, sem a környezetre.