A brit uralkodók divatja vonul fel a Buckingham palotában jövőre megnyíló kiállításon, amelyen a koruk stílusán öltözködésükkel is nyomot hagyó királyok és királynők portréi mellett a témával foglalkozó mai színházi jelmeztervező hallgatók munkái is láthatók egy különleges "divatbemutató" keretében.
"A 16. és 17. században a ruházatot a társadalmi státus meghatározására használták, és arra, hogy erőteljes üzenetet közöljön a viselőjéről" - idézte a kiállításról beszámoló The Daily Telegraph online cikke Anna Reynoldsot, a Királyi Gyűjtemény festményeinek kurátorát.
A brit uralkodók a maguk korának divatdiktátorai voltak, egy szoknya formájából országra szóló stílus lett, a dekadens öltözködés pedig politikai kiáltványnak számított. A Buckingham palota In Fine Style: The Art of Tudor and Stuart Fashion című kiállítása a divatra a legnagyobb hangsúlyt helyező Tudor és Stuart uralkodóház korát idézi meg. A látogatók megtekinthetik a Királyi Gyűjteményből válogatott uralkodói portrékat, köztük a VIII. Henrikről, I. Erzsébetről és I. Károlyról készült festményeket is.
William Scrots I. Erzsébetről készült 1546-os festménye a Tudorok 14 éves leszármazottját ezüst és arany hímzésekkel díszített vörös selyemruhában ábrázolja. Ilyen ruhát csak királyi vér viselhetett, és Erzsébet egyértelmű politikai üzenetnek szánta mindazoknak, akik trónra termettségében kételkedtek.
A kiállítás szervezői meghívták a Wimbledon Művészeti Főiskola színházi jelmeztervező hallgatóit, hogy a festmények nyomán készítsenek egy mai kollekciót, amelyből divatbemutatót is rendeznek. A Buckingham palotában először megrendezésre kerülő különleges divatshow-n valószínűleg a brit királyi család is képviselteti magát.
A 2013 májusában megnyíló kiállításon 60 festmény és 20 miniatúra látható, továbbá korabeli ékszereket és ruhadarabokat is bemutatnak, amelyeket különböző múzeumokból és magángyűjteményekből kapnak kölcsön a szervezők.