A csehek több mint 80 százaléka nem ért egyet azzal a közkegyelemmel, amelyet az önálló Cseh Köztársaság megalakulásának 20. évfordulója alkalmával, újévkor hirdetett ki Václav Klaus államfő.
A Median prágai közvélemény-kutató intézetnek a közszolgálati televízió számára készített és szombaton nyilvánosságra hozott felméréséből az is kiderül, hogy a megkérdezettek 90 százaléka szerint az elnöknek részletesen meg kellene indokolnia az amnesztiát.
A hatályos szabályok szerint a cseh köztársasági elnöknek alkotmányos joga van közkegyelmet hirdetni, azt nyilvánosan nem kell megindokolnia, de szükség van a miniszterelnök aláírására is.
A legélesebb bírálatokat az váltotta ki, hogy az elnök kegyelmet adott olyan embereknek is, akik ellen már több mint nyolc éve folyik büntetőeljárás. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a korábban nagy port felvert esetek, amelyek elkövetői ellen súlyos gazdasági csalások, visszaélések és korrupció megalapozott gyanúja miatt folytatnak elhúzódó vizsgálatokat a hatóságok. Az ilyen embereknek adott amnesztiát a megkérdezettek 82 százaléka ellenzi.
Az emberek 83 százaléka úgy véli, hogy a bebörtönzöttek szabadlábra kerülése után Csehországban emelkedni fog a bűnözés.
Az igazságügyi minisztérium legújabb számításai szerint Klaus amnesztiája összesen több mint 32 ezer embert érint - közölte Stepánka Cechová, a tárca szóvivője szombaton.
A mintegy 23 ezer fogva tartott személyből mintegy 7500 személy, tehát a rabok egyharmada szabadul. Péntek estig a börtönfelügyelőség jelentése szerint több mint 5200 személyt helyeztek szabadlábra. A minisztérium elemzése szerint Klaus ugyanakkor kegyelmet adott mindazoknak, akiket házi őrizetre vagy közmunkára ítéltek, illetve felfüggesztett hatályú ítéletet kaptak. Ez utóbbiak száma a minisztérium újabb adatai szerint mintegy 14 500.
A közkegyelem következtében a cseh állampolgárokon kívül további 25 ország cseh börtönökben fogva tartott számos állampolgára is kiszabadul a börtönből.
Klaus közkegyelmének mértéke példátlan a Cseh Köztársaság húszéves történetében. Az államfő a hét elején egy lapinterjúban közölte, hogy második mandátuma lejártáig (március 7.) még legalább egy újabb amnesztiát kíván kihirdetni. A mostani amnesztiát ért bírálatokat eddig nem kommentálta a köztársasági elnök.