A Demokrata Párt képviselőházi győzelme a szerdai amerikai sajtó szerint mindenekelőtt George Bush veresége, illetve figyelmeztetés az elnöknek, aki megengedte magának azt a luxust, hogy a kampányban nem támogatta a republikánus párti jelölteket.
Egyetlen magyarázat van a Demokrata Párt országos méretű felsőházi győzelmére: a bizalmatlanság erőteljes kifejeződése a Bush vezette Fehér Házzal és azzal szemben, ahogy a republikánus többség irányította a kongresszust - írta a The New York Times című napilap egyik szerkesztőségi cikkében.
"Egy rosszul teljesítő kormánynak az a sorsa, hogy a választók megbüntetik, márpedig ez a kormány több szempontból is rosszul teljesít" - állapítja meg a tekintélyes lap, utalva az iraki háború kudarcaira.
"Az amerikaiak szavazataikkal egyértelműen elutasították Bush elnököt és az iraki háborút. Vége a washingtoni egypártrendszernek" - írta a szintén tekintélyes The Washington Post.
"A Bush elnököt éppen két évvel ezelőtt újra megválasztó és a republikánusoknak ismét bizalmat adó koalíció - amelybe beletartoznak a fiskális konzervatívok, az értékekre szavazók és a terrorizmus miatt aggódó függetlenek - kedden összeroppant egy népszerűtlen háborúnak, a rossz gazdasági teljesítménynek és botrányok sorozatának a súlya alatt" - véli az országos terjesztésű és legnagyobb példányszámú USA Today.
Washington nem szavaz
A kongresszusi választásokon a washingtoniak nem vesznek részt, ugyanis nincs választójoguk. Az elnöki mandátum közepére eső félidős választásokon a mintegy 200 millió szavazásra jogosult amerikai a kongresszusi alsóház - a 435 tagú képviselőház - összes tagját és a felsőház - a 100 tagú szenátus - egyharmadát, azaz 33 szenátort választhatta meg. Washingtonnak azonban nincs képviselője sem a képviselőházban, sem a szenátusban, csak egy szavazati joggal nem rendelkező választott megfigyelője az előzőben.
Ennek pedig az az oka, hogy Washington D.C. (District of Columbia) területe nem tartozik egyetlen szövetségi államhoz sem, márpedig a törvényhozásba csak az ötven szövetségi állam küldhet képviselőt, illetve szenátort.
Washington D.C. jogállása szerint szövetségi terület, amely a kongresszus közvetlen igazgatása alatt áll. E demokratikus deficit miatt nemcsak a washingtoniak méltatlankodnak, hanem már az ENSZ is szóvá tette.
(MTI)