A jogállam fontosságát és a jogalkotók felelősségét hangsúlyozta Berlinben a pápa

Külföld - 2011-09-23

    XVI. Benedek csütörtökön kora délelőtt  érkezett négynapos hivatalos állami látogatásra Németországba, Berlin mellett Türingiát és Baden-Württemberget keresi fel. A pápa biztonságára több mint 16 ezer rendőr felügyel.

    A katolikus egyházfő az első pápa, aki beszédet mondott a parlamentben, azt ugyanakkor csaknem száz ellenzéki képviselő - az állam és az egyház szétválasztásának elvére hivatkozva - bojkottálta.    

     A 84 éves, bajorországi születésű XVI. Benedek szinte kizárólag a politika, illetve a politikusok felelősségéről, a jogállam alapvető  elemeiről szólt. A jogalkotás alapelveit említve hangsúlyozta, hogy a politikusok munkájának mértéke nem a siker és semmi esetre sem az anyagi nyereség lehet.  A politika csakis az igazságosságot szolgálhatja és a béke előfeltételeit kell megteremtenie - fogalmazott az egyházfő, utalva arra, hogy a siker vágya tévútra, a jog meghamisításához, az igazságosság lerombolásához vezethet. Ezzel összefüggésben XVI. Benedek emlékeztetett a keserű német tapasztalatokra. "Mi németek átéltük azt, hogy a hatalmat  elszakították a jogtól, a hatalom a jog ellen fordult, azt lábbal tiporta, és az állam a jogtalanság eszköze lett" - jelentette ki a náci rezsim bűncselekményire utalva a pápa. Ezzel összefüggésben kijelentette, hogy a jog szolgálata, a jogtalanság elleni harc a politikusok legalapvetőbb feladata. Annak a nézetnek adott hangot, hogy a jogilag rendezendő témák nagy részét tekintve a többség elegendő kritérium lehet. "A jog alapvető kérdéseiben azonban - amikor az emberek és az emberiség méltóságról van szó - a többség elve  nyilvánvalóan nem elegendő" - hangsúlyozta a német parlamenti képviselők előtt a pápa.

    A beszéddel egy időben a Bundestag közvetlen közelében mintegy 10 ezren tüntettek a katolikus egyház egyes tanai ellen.

    Előzőleg  a pápa külön-külön találkozott Angela Merkel kancellárral és Christian Wulff államfővel. A kancellárral időszerű politikai és gazdasági témákról, Európáról, valamint a nemzetközi pénzügyi válságról folytatott eszmecserét. Angela Merkel elmondta: a katolikus egyházfőt biztosította arról, hogy Németország számára az európai egyesülés alapvető, csakis az biztosíthatja a jólétet, a demokráciát és a szabadságot. 

        XVI. Benedek és Christian Wulff államfő találkozóján egyházi kérdések domináltak. A pápa a Bellevue kastélyban felolvasott nyilatkozatában aggodalommal szólt arról, hogy növekszik a vallással szembeni közönyösség. Utalt arra, hogy Németország Istennel szembeni felelősségének és a szabadság iránti elkötelezettségének is köszönheti mindazt, amit elért. A német államfő beszédében az egyházi reformok szükségességére hívta fel a figyelmet. Wulff szerint a katolikus egyháznak választ kell adnia hívőket foglalkoztató kérdésekre. Utalt a katolikus egyházat sújtó, tavaly kirobbant szexuális botrányokra, és ennek kapcsán kijelentette: a katolikus egyháznak közelebb kell kerülnie a hívőkhöz.

    A pápa a berlini muzulmán, majd a zsidó közösség képviselőivel is találkozott. Ezt követően a katolikus egyházfő a berlini Olimpiai Stadionban telt ház - több mint 70 ezer hívő - előtt mutatott be misét, amelynek keretében homíliát mondott.