- Az elmúlt hetekben több magas rangú egyetemi alkalmazottat is őrizetbe vettek Kínában korrupció gyanújával, miután a kormány a felsőoktatásra is kiterjesztette átfogó, hivatali megítélést javító, korrupcióellenes kampányát.
A bő egy éve meghirdetett korrupcióellenes harc a héten a kelet-kínai Hangcsou város Csöcsiang Egyetemének alelnökét, a posztját csaknem egy évtizede betöltő Csu Csient érte utol. A Hszinhua hírügynökség beszámolója szerint a neves felsőoktatási intézmény második embere ellen "gazdasági problémák" miatt indítottak vizsgálatot. Ez a megfogalmazás többnyire a korrupciót jelenti. A múlt héten a délnyugati Szecsuán Egyetem alelnökének kényszerű távozásáról jelentek meg hírek. An Hszien-jü többek közt az intézmény infrastrukturális beruházásainak kezeléséért felelt.
November végén a pekingi Népi Egyetem felvételért felelős igazgatóját, Caj Zsong-senget vették őrizetbe, aki meg nem erősített sajtóbeszámolók szerint kenőpénzt fogadott el a jelentkezők felvételének segítéséért cserébe. Szintén vizsgálják az egyetem oktatási hivatalának ügyvezető dékánját, Hu Csuant, aki a korábbi elnök titkáraként is szolgált, pontos részleteket egyelőre nem lehet tudni az ügyről.
A korrupcióellenes harcot irányító szervezet, a párt fegyelmi bizottsága október végén jelentette be, hogy második körben indít vizsgálatot kifejezetten meghatározott iparágakban, vállalatoknál, intézményekben, ezek között a felsőoktatás is szerepel. Az egyetemek korrupciójára a helyi sajtó évek óta próbálja felhívni a figyelmet, kiemelve, hogy az intézmények befektetéseiknél, kutatási forrásaiknál és a felvételi folyamatban is gyakran lehet felfedezni szabálytalanságokat. A rendszer belterjes, átláthatatlan, felülvizsgálata elégtelen - hangzik gyakran a kritika.
Kínában a felsőoktatási intézmények vezetőit általában a kormány jelöli ki, rangjuk politikai hivatalnok rangjával egyenlő. Korábban a legritkább esetekben vonták felelősségre őket. Az egyetemek fokozott ellenőrzése a kormány korrupcióellenes küzdelmének komolyságát is mutatja, Hszi Csin-ping kínai elnök korábban többször hangsúlyozta: az alól senki, a legmagasabb rangú hivatalnokok sem jelenthetnek kivételt.