A washingtoni székhelyű szervezet a kínai felnőtt lakosság 64 százalékát reprezentáló tanulmánya nagyon erős hazai bizalmat mutat: a statisztikák szerint - a globális válság, a hazai gazdaság lassulása és a kritikus hangok ellenére - a kínai lakosság 82 százaléka úgy véli: jó irányba haladnak ma a dolgok a kelet-ázsiai országban. A válaszadók 83 százaléka jónak vagy nagyon jónak ítélte a kínai gazdaság helyzetét, 70 százalékuk fogalmazott úgy, jobban él, mint öt évvel ezelőtt, 92 százalékuk életszínvonala pedig magasabb, mint hasonló korú szüleiké volt.
Az általános optimizmus mellett ugyanakkor komoly aggodalmukat fejezték ki egyes társadalmi témákkal kapcsolatban a válaszadók. 81 százalékuk szerint "a gazdagok egyre gazdagodnak, a szegény pedig egyre szegényednek" az országban, csaknem 50 százalékuk szerint "nagyon komoly" probléma ma az egyes társadalmi rétegek közti jövedelmi különbség. Ugyancsak növekvő aggodalmat okoz a hivatali korrupció, a válaszadók fele szerint gond ez ma, 2008-ban még alig 40 százalékuk gondolta így. Hosszú évek óta a lista élén áll az élelmiszerbiztonság kérdése is, ma a lakosság 41 százalékát aggasztják a megvásárolható ételekkel kapcsolatos minőségbeli kérdések, ez 29 százalékos növekedés 2008-hoz képest.
A kínai kultúrát és hagyományokat érintő kérdéskör vizsgálatakor kiderült, ma a lakosság 59 százaléka kedveli a modern életformát, 12 százalékkal kevesebben, mint négy évvel ezelőtt, s 71 százalékuk fogalmazott úgy: szeretne valamilyen védelmet a külföldi befolyás ellen.
Jelentős változást mutat a kínai-amerikai kapcsolatok lakosság általi megítélése - mutat rá a jelentés. Míg két évvel ezelőtt 66 százalék szerint jellemezte együttműködés, 8 százalék szerint pedig ellenségesség a két ország viszonyát, mára 39 és 26 százalékra fordult a két arány. Jelenleg a kínaiak 43 százaléka ítéli meg pozitívan az Egyesült Államokat, 2010-ben még 58 százalékuk gondolta így.
Az amerikai demokrácia ugyanakkor továbbra is népszerű a kínaiak közt: 52 százalékuknak tetszenek annak eszméi, s csupán 29 százalékuk nyilatkozta ennek ellenkezőjét. A kínaiak fele ma is Amerikát tekinti a világ vezető gazdasági hatalmának, 29 százalékuk gondolja azt, hogy Kína átvette a vezetést.
A Pew globális adataiból kiderül ugyanakkor, hogy az amerikaiak maguk sokkal inkább megosztottak a kérdést illetően: 41 százalékuk szerint a kelet-ázsiai ország, 40 százalékuk szerint saját hazájuk az első számú gazdasági világhatalom.