A magaskőris elhalás súlyos környezeti katasztrófát okozhat Nagy-Britanniában

Külföld - 2012-11-04

Owen Paterson brit környezetvédelmi miniszter azzal a felhívással fordult a lakossághoz, hogy erdőjárást követően mossák le csizmájukat, kutyáikat, sőt a gyermekeket is, hogy elejét vegyék a magaskőrist pusztító gomba terjedésének, amely az elmúlt évek egyik legsúlyosabb környezeti katasztrófáját idézheti elő Nagy-Britanniában.

Mintegy százezer fát pusztított már el a szigetországban a Chalara fraxinea nevű kórokozó által okozott betegség. A gombaféle a fák levelét, ágait és gyökereit támadja meg, a fiatal egyedeket rövid idő alatt elpusztítja. A kontinentális Európában is egyre elterjedtebb betegséget először februárban észlelték, azóta különösen Kelet-Anglia térségét fertőzte meg, de már a skóciai Glasgow környékén is megfigyelték

    "Mindenkinek felelősségteljesen kell viselkednie, ha erdőben jár, mossák meg csizmáikat, mossák le a kutyákat, mindent, ami a leveleken rohangált, mossák meg a gyerekeket, hogy (a betegséget) biztosan ne terjesszék át egy másik erdőre" - hangoztatta a miniszter a BBC brit közszolgálati műsorszórónak nyilatkozva.

    "Ez még pusztítóbb lesz, mint a parás szilfa betegség volt" - vélekedett Norman Starks, a legjelentősebb erdővédelmi szervezet, a Woodland Tust egyik igazgatója a Reuters hírügynökségnek. A betegség az 1960-as 1970-es években szinte teljesen elpusztította a szigetországban a szilfákat.

    A magaskőris a harmadik legelterjedtebb őshonos fa Nagy-Britanniában, de szerepe a vegetációban olyan jelentős, hogy számos állat és növény pusztulását idézheti elő tömeges elhalása.