A parcsini létesítmény ellenőrzésének engedélyezésére szólították fel Iránt a hatok

Külföld - 2012-03-09

A parcsini katonai létesítményben való ellenőrzések engedélyezésére szólította fel Iránt az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország csütörtökön, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségben felolvasott közös állásfoglalásukban.

A 35 tagú kormányzótanácsban elhangzott felszólalás szövege szerint, amelyet nyugati hírügynökségek ismertettek, a hat ország felszólítja Iránt, hogy "sürgősen váltsa be ígéretét, hogy biztosítja a bejutást Parcsinba". A hat ország egyúttal sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy Irán fokozta urándúsító tevékenységét és támogatásáról biztosította a vita diplomáciai úton való rendezésére tett erőfeszítéseket.

    Az Egyesült Államok és nyugati szövetségei eredetileg egy határozatot kezdeményeztek az iráni nukleáris tevékenységről, de az végül Kína és Oroszország támogatása hiányában nem került szavazásra a tanácsban.

    A NAÜ feltételezése szerint a Teherán közelében lévő parcsini létesítményben a nukleáris robbantás beindításához szükséges neutron detonátorral hajthattak végre kísérletet. Az ENSZ-ügynökség diplomatáira hivatkozó értesülések szerint a közelmúltban készült légifelvételek arra engednek következtetni, hogy egy kísérlet radioaktív nyomait igyekeztek eltüntetni Parcsinban.

    John Wood az Egyesült Államok NAÜ-követe újságíróknak nyilatkozva azt mondta: az állásfoglalás "intés" Iránnak, hogy működjön együtt az ellenőrökkel.

    Irán képviselője az ügynökségben "nevetséges koholmánynak" minősítette a feltételezést, hogy Parcsinban nukleáris teszteket folytatnak. Ali Asgar Szoltaníje az ülés alkalmával újságírók előtt ismét azt hangoztatta, hogy az iráni nukleáris program békés célú. "Irán soha nem törekedett és nem is fog nukleáris fegyver birtoklására törekedni" - mondta.

    Az iráni diplomata azt mondta, hogy a létesítmény meglátogatása a legutóbbi tárgyalásokon csak "többed rendű" kérdés volt a Jukija Amano NAÜ-főigazgató tavaly novemberi jelentésének többi részlete között. Ebben a jelentésben mondta ki a szervezet hivatalosan először, hogy nem zárható ki, hogy az iráni atomprogramnak katonai oldala is van. Szoltaníje szavai szerint Irán a parcsini látogatást a jelentésben foglalt többi kérdéssel együtt kezeli, így arra akkor kerülhet sor, ha sikerül megállapodni vizsgálatuk kereteiben.

    Amano az ülést követő sajtótájékoztatón kijelentette, az ügynökség hivatalosan még nem kapott jelzést Irántól arról, hogy beengedi az ellenőröket a katonai bázisra.

    Szoltaníje szerint a Biztonsági Tanácsnak és a NAÜ kormányzótanácsának el kellene ítélnie, hogy Izrael nukleáris létesítmények elleni támadással fenyegetőzik. Egy ilyen támadás egy, a NAÜ biztosítéki rendszere alá tartozó létesítmény ellen egy az atomsorompó-egyezményben (NPT) nem részes állam részéről "a szerződés összeomlását" eredményezné - mondta az iráni követ.

    A NAÜ-nek tartózkodnia kellene attól, hogy "átpolitizálja" a legutóbbi jelentése alapján indult folyamatot és "nagy zajt" csapjon a médiában, mert ez csak akadályozza az együttműködést - vélekedett Szoltaníje.

    A nemzetközi közösség hosszú idő óta gyanakszik arra, hogy Irán katonai célú nukleáris programot folytat, amit Teherán tagad. Februárban Teheránban járt a NAÜ küldöttsége, és a vitatott atomprogramról folytatott tárgyalásokat. A küldöttség ellenőrizni kívánta a parcsini katonai létesítményt is, ezt azonban az iráni hatóságok elutasították.