Elfogadta a török parlament csütörtökön az Európai Unió (EU) által követelt törvényt a nem iszlám hitű vallási kisebbségek tulajdonjogainak bővítéséről, a jogszabály azonban elmarad az érintett közösségek és feltehetően az EU várakozásaitól is.
A török törvényhozás több hónapos - helyenként szenvedélyes - vitát és szőrszálhasogató szövegezést követően, egy nappal azután fogadta el a jogszabályt, hogy az Európai Unió többek között a törökországi vallási kisebbségek jogainak bővítésére hívta fel Ankarát.
A törvény lehetővé teszi az államosított (egyházi) javak visszaadását a keresztény és zsidó felekezetek alapítványainak birtokába bár az nem világos, hogy ez a jog az időközben eladott államosított javakra is vonatkozik-e.
Szintén engedélyezi a törvény a szentek neve alatt bejegyzett ingatlanok visszaigénylését; az ilyen alapon visszaszolgáltatandó javak körét egy külön bizottság határozza majd meg. Az új jogszabály mindazonáltal elmarad az érintett vallási kisebbségek - elsősorban a görög ortodox, a szír, az örmény, valamint a római katolikus és protestáns közösségek - várakozásaitól, s hatálya nem terjed ki olyan államosított ingatlanokra sem, mint a kisebbségi iskolák vagy a temetők, ezek ugyanis nem számítanak alapítványi tulajdonnak.
Az Európai Bizottság korábban bírálta a törvény tervezetét, mert nem irányzott elő kárpótlást az államosított, majd eladott nem muzulmán egyházi javakra. Brüsszel olyan átfogó jogi szabályozás kialakítására biztatta Ankarát, amely korlátlan működési szabadságot biztosítana a vallási kisebbségeknek a túlnyomó többségében muzulmán hitű, de világi berendezkedésű Törökországban.
A nem iszlám hitű kisebbségi csoportok követeléseinek teljesítésétől való ankarai húzódozás abból a mélységes bizalmatlanságból fakad, amelyet Törökországban ma is sokan az ország történelmi regionális vetélytársa, Görögország iránt táplálnak.
A hatóságok még 1974-ben - a görög ciprióták puccsát és Észak-Ciprus török megszállását követően - államosították a törökországi kisebbségi alapítványok egyes javait.
(MTI)