Adóreformmal segítene a hazai vállalkozásoknak Kína

Külföld - 2011-10-27

Strukturális adócsökkentéssel próbál segíteni a gazdaság meghatározott ágazatain a kínai kormány. A terv próbafázisa jövő év elején indul, elsőként Sanghajban.

 

    Az adók csökkentésével próbál segíteni a lassuló GDP-növekedés és az emelkedő költségek által leginkább sújtott gazdasági ágazatokon a kínai kormány.

Ennek egyik lépéseként, január elsejétől a közlekedés valamint a szolgáltatási szektor egyes vállalkozásai iparűzési adó helyett általános forgalmi adót (áfa) lesznek kötelesek fizetni - áll az államtanács szerdai közleményében.

    Az áfa-alanyiság előnye, hogy a bevalláskor számos tétel leírható, így például az üzemanyagköltségek vagy a felszerelésre fordított kiadások, míg az iparűzési adó alapját - tekintet nélkül a költségekre - pusztán a cégek árbevétele jelenti. Az általános forgalmi adózásra való áttérés a gazdaságösztönzés mellett a kettős adózás elkerülését is segíti, amely a vállalatok számára a múltban sokszor gondokat okozott - állítja a közlemény.

    A változtatások jövő éve elejétől egyelőre csupán Sanghaj városában lépnek életbe, s ha a kísérleti fázis pozitív eredményeket hoz, az egész országra kiterjesztik a módosításokat. Az adóreform részeként a vezetés az áfa-kulcsok csökkentéséről is határozott: azokat a jelenlegi 17 és 13 százalék helyett 11 és 6 százalékra mérséklik.     A bejelentést nagy várakozás előzte meg, a vállalkozások súlyos adóterhei mellé ugyanis az elmúlt hónapokban hat százalék feletti infláció, szűkülő hitelfelvételi lehetőségek, a nemzeti valuta felértékelődése és a hazai gazdaság lassulása járult.     Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök kedden a strukturális adócsökkentés fontosságát hangoztatta, s azt a stabil növekedés egyik meghatározójának nevezte. Az adózási rendszer megújítása a kínai gazdaság szerkezetátalakításának is fontos eleme, ez pedig a jelenlegi ötéves tervben (2011-2015) is kiemelt prioritásként szerepel.     A pénzügyminisztérium adatai szerint az államnak az év első kilenc hónapjában összesen 7,13 ezer milliárd jüan (241,7 ezer milliárd forint) bevétele származott az adókból, általános forgalmi adó aránya ebből 1,82 ezer milliárd jüan (61,71 ezer milliárd forint).