Az egyiptomi kopt keresztény közösség elleni augusztusi támadások részletes elemzéséből kiderül, hogy a helyi biztonsági szervek mennyire nem voltak képesek megvédeni ezt a kisebbséget - írta az Amnesty International (AI) Londonban szerdán megjelent jelentésében.
A nemzetközi jogvédő szervezet által összeállított dokumentumban azokat a vallási villongásokat vizsgálták meg, amelyek a biztonsági erők fellépése nyomán törtek ki. A hatóságok augusztus 14-én számolták fel két helyszínen Mohamed Murszi volt egyiptomi államfő híveinek ülősztrájkját. Az iszlamisták ezt a sérelmet torolták meg a koptokon.
Az AI jelentésében részletesen beszámolnak arról, hogy a biztonsági erők nem védték meg a feldühödött tömeg támadásától a keresztény templomokat, iskolákat és jótékonysági intézményeket. Egyeseket felgyújtott, másikakat porig rombolt a csőcselék. Hasziba Háddzs Szarávi, az AI közel-keleti és észak-afrikai részlegének igazgatóhelyettese szerint mélységesen aggasztó, hogy Murszi támogatói Egyiptom szerte a koptokat szemelték ki a Kairóban történtek megbosszulására.
A hatóságoknak a korábbi, különösen Murszi július 3-án történt elmozdítása után bekövetkezett támadásokból, előre kellett volna látniuk a kopt keresztények elleni megtorlásokat, a biztonsági erők mégis elmulasztották, hogy megelőzzék vagy megakadályozzák az erőszakot.
Az Amnesty International felszólította az egyiptomi hatóságokat: pártatlan, független módon vizsgálják meg ezeket a vallási összecsapásokat, s tegyenek azonnali lépéseket, hogy azok ne ismétlődjenek meg. Az AI szerint átfogó terveket kell készíteni a vallási kisebbségek megkülönböztetésének megakadályozására és az intézkedések megvalósítására.
A dokumentumban kiemelték, hogy az augusztus 14-i események nyomán országszerte mintegy kétszáz kopt keresztény létesítményt megtámadtak, és súlyosan megrongáltak 43 templomot. Számos helyen lőfegyverrel, fémrudakkal, késekkel felszerelkezett csőcselék fosztogatott. Sok helyütt a támadó tömeg azt kiabálta, hogy "Allah akbar!" (Allah a legnagyobb!), vagy sértő kifejezéseket skandált ("ti keresztény kutyák").
Elfogadva azt a tényt, hogy ezek a támadások a Murszi hívei elleni hatósági fellépés megtorlásai voltak, a Muzulmán Testvériség iszlamista mozgalom vezetői nagyon keveset mondtak nagyon későn, és a támadásokat "banditáknak" tulajdonították, elhatárolva saját embereiket a történtektől - mondta Hasziba Háddzs Szarávi. A Muzulmán Testvériségnek el kellene ítélnie híveinek tetteit, és fel kellene szólítania őket, hogy tartózkodjanak a vallási összecsapásoktól, a mások vallását sértő nyelvezettől - tette hozzá az AI régiós igazgatóhelyettese.