"Az Európai Unió súlyosan aggódik az aránytalan erőalkalmazás miatt Libanonban, amelyet Izrael válasznak szánt a Hezbollah támadásaira" - áll a finn EU-elnökség által kiadott nyilatkozatban. Az elnökség sajnálatát fejezte ki a polgári áldozatok és a polgári létesítmények lerombolása miatt. A nyilatkozat szerint nem igazolható egy légi és tengeri blokád bevezetése Libanonnal szemben.
Jacques Chirac francia elnök az erőszak azonnali beszüntetésére és a libanoni Hezbollah által elhurcolt két izraeli katona szabadon bocsátására szólított fel csütörtökön abban a telefonbeszélgetésben, amelyet Kofi Annan ENSZ-főtitkárral folytatott.
Chirac támogatásáról biztosította a világszervezet törekvéseit az erőszak spiráljának megtörésére, és arról biztosította a főtitkárt, hogy Franciaország, szövetségeseivel és a térség országaival szoros együttműködésben szintén elkötelezte magát e cél mellett. Kevéssel később Philippe Douste-Blazy francia külügyminiszter elítélte az izraeli bombázásokat, amelyeket "aránytalan háborús akciónak" minősített.
Hasonló szellemben nyilatkozott Massimo D'Alema olasz külügyminiszter, aki a dél-libanoni és bejrúti izraeli reakciót "aránytalannak és veszélyesnek" nevezte. "Azon dolgozunk, hogy a következő órákban létrejöjjön egy közös kezdeményezés Európa és a G8 csoport (a világ hét legfejlettebb ipari országa és Oroszország, melyek a hét végén Szentpétervárott tartják ülésüket) részvételével a közel-keleti erőszak spiráljának megállítására" - mondta az olasz külügyminiszter, anélkül, hogy részletekbe bocsátkozott volna.
Oroszország szintén elítélte az izraeli támadásokat, nyugalomra szólítva fel a zsidó államot és a Hezbollaht egy térségbeli nyílt konfliktus elkerülése érdekében. A közel-keleti négyes (a konfliktusban közvetítő Egyesült Államok, ENSZ, Oroszország és az Európai Unió) intenzív konzultációkba kezdtek avégett, hogy ne engedjék a konfliktust valódi háborúvá terebélyesedni Libanon és Izrael között, mert ez azzal a veszéllyel fenyeget, hogy maga után vonja a libanoni helyzet rosszabbodását - mondta egy magas rangú orosz diplomáciai forrás.
Az Arab Liga tagállamainak külügyminiszterei szombaton Kairóban rendkívüli ülést tartanak, hogy megvitassák a "súlyos" libanoni és palesztinai helyzetet, valamint az ellenük irányuló "izraeli agressziót és fenyegetéseket" - közölte csütörtöki közleményében a pánarab szervezet.
Irán a lehető legélesebben elítélte a Libanonban végrehajtott izraeli katonai műveletet, és Izrael támogatásával vádolta a Nyugatot. Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök felszólította a Nyugatot, hogy "ne támogasson tovább egy rezsimet, mely nemkívánatos ebben a térségben". "Határozottan elítéljük a cionista rezsim támadásait Libanonban" - mondta Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter Teheránban. Minden nyugati béketerv kudarcot vallott a Közel-Keleten - mondta. Nem lesz addig igazságosság, amíg nem veszik tekintetbe "Palesztina igazi lakóinak akaratát" - tette hozzá.
Görögország csütörtökön "komoly aggodalmának" adott hangot a Libanonban végrehajtott izraeli támadások miatt, és önmérsékletre szólította fel a zsidó állam szomszédjait. Evangelosz Antonarosz kormányszóvivő sürgette a Hezbollah szervezetet is, hogy engedje el a túszul ejtett izraeli katonákat. Giorgosz Koumatszakosz külügyi szóvivő arra figyelmeztetett, hogy a válság kiterjedhet, amennyiben azonnal nem tesznek lépéseket a helyzet csillapítására.
(MTI)