Bengázi merénylet - Washington jól előkészített terrortámadásra gyanakszik

Külföld - 2012-09-13

Az amerikai kormány szerdán vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy egy iszlámellenes film miatt a bengázi amerikai konzultus elleni spontán támadás valójában nem egy 2001. szeptember 11-i terrortámadások évfordulójára időzített terrortámadás volt-e.

Amerikai terror-elhárítási szakértők szerint a kedd esti, az amerikai nagykövet és három munkatársa életét követelő támadás túlságosan jól koordinált és szakszerű volt ahhoz, hogy spontán reakció eredménye legyen. Washingtoni források szerint a rajtaütésben öt amerikai polgári személy is megsebesült.

    A CNN úgy értesült, hogy a nagykövet meggyilkolásának fő gyanúsítottja egy al-Kaidához közel álló csoport, az úgynevezett Omar Abdul Rahman Brigádok, amely korábban pokolgépet robbantott bengázi amerikai konzulátus mellett. A szervezet neve először májusban bukkant fel a Nemzetközi Vöröskereszt bengázi irodája ellen elkövetett rajtaütés után.

    A CNN forrásai szerint a konzulátus elleni támadásban mintegy 20 fegyveres vett részt. Az akció részvevői elvegyültek a Mohamed prófétát gyalázó film ellen tiltakozók között. A hírtelevíziónak névtelenül nyilatkozó amerikai és líbiai hírszerzési források szerint az al-Kaida kihasználja, hogy Líbiában "biztonsági vákuum" alakult ki és az ország keleti részében, Derna környékén kiképzőtáborokat alakított ki.

    Ali Audzsali, Líbia washingtoni nagykövete szerdán úgy nyilatkozott, hogy országának hírszerzése szerint a támadás mögött a megdöntött diktátor, Kadhafi emberei állnak. A Foreign Policy internetes kiadása kétségbe vonta ezt a verziót, rámutatva, hogy az új líbiai kormány ahelyett, hogy vállalná a konfrontációt az országban elszaporodott fegyveres csoportokkal, megpróbálja mindenért az előző rendszert bírálni.

    Barack Obama amerikai elnök a Fehér Ház előtt nyilatkozva szerdán kijelentette: "Együtt fogunk működni a líbiai kormánnyal annak érdekében, hogy felelősségre vonjuk a gyilkosokat, akik megtámadták az embereinket".

    Obama elrendelte, hogy a bengázi merénylet áldozatainak emlékére az amerikai kormányzati épületeken - otthon és külföldön egyaránt - vasárnapig eresszék félárbocra az Egyesült Államok lobogóját. Az elnök felhívta a meggyilkolt nagykövet, Chris Stevens szüleit, hogy részvétét nyilvánítsa nekik.

    Barack Obama megerősíttette az amerikai külképviseletek őrizetét és a Líbiában szolgáló amerikai diplomaták védelmére egy terrorelhárító tengerészgyalogos különítményt küldött a közel-keleti országba.

    A történteknek a médiában eddig legelterjedtebb változata szerint Bengáziban az amerikai konzulátust kedden egy eddig ismeretlen rendező, Sam Bacile Innocence of Muslims (A muszlimok ártatlansága) című, Mohamed prófétát gyalázó filmjének 13 perces, a YouTube-on megjelent előzetese miatt támadták meg. A videó miatt zavargás tört ki az Egyesült Államok kairói követségénél is. Értesülések szerint a zavargások szerda este is tartottak. Tüntetők Tuniszban is az amerikai nagykövetség elé vonultak.

    A két incidens központi téma lett az amerikai választási küzdelemben is. Mitt Romney republikánus elnökjelölt élesen bírálta az Obama-kormányt, amiért "vegyes" üzeneteket intézett a világhoz. Romney "szégyenteljesnek" nevezte azt, ahogyan a kormányzat a keddi incidensekre reagált, kifogásolva, hogy az Obama-adminisztráció első reagálása nem a támadók elítélése volt, hanem a rokonszenv kinyilvánítása azokkal, akik azt végrehajtották. Azzal vádolta az elnököt, hogy nem áll ki az amerikai értékek mellett.

    Obama szerdai fehér házi beszédében nem reagált kihívójának támadására, de a nap folyamán később egy televíziós nyilatkozatban úgy fogalmazott, hogy Romney "előbb lő, és csak utána céloz".