- Fájdalmas, de az egyetlen kivitelezhető megoldás volt a javaslatok között az a mentőcsomag, amelyet hétfőre virradóra hagytak jóvá Ciprussal kapcsolatban az euróövezet pénzügyminiszterei - mondta Maria Fekter osztrák pénzügyminiszter hétfőn az OE1 osztrák rádiónak.
"Ez volt az egyetlen járható út a javaslatok közül. Fájdalmas, de járható út" - nyilatkozott Brüsszelből telefonon a miniszter.
Az egyezség értelmében gyakorlatilag felszámolják a Laiki (Popular) Bankot, az ország már eddig is hatalmas veszteségeket elszenvedő második legnagyobb pénzintézetét, s az ott lévő, 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik az ország vezető bankjába, a Bank of Cyprusba.
A 100 ezer eurónál nagyobb, s az EU jogszabályai értelmében nem biztosított betéteket befagyasztják, s ezekből fizetik majd ki az adósságokat. Nem vetnek ki adót ugyanakkor a kisbetétekre.
A miniszter ugyancsak hétfőn Brüsszelben az APA osztrák hírügynökségnek azt mondta: a Laiki Bank végleges bezárását még a nap folyamán megindítják, mert a banknak "elfogyott a likviditása".
A rádiónak nyilatkozva Fekter elismerte, hogy a most elhatározott megoldás egy héttel ezelőtt is a tárgyalóasztalon volt. Mint mondta, akkor az a vélemény került többségbe, hogy egy legfeljebb 12 százalék körüli általános hozzájárulás a lakosság részéről kevésbé lenne fájdalmas, mint egy bank csődje, egy másik átstrukturálása és a százezer euró feletti betéttel rendelkezők jelentős hozzájárulásra kötelezése. Most ez a megoldás kapott többséget - tette hozzá.
Fekter szerint elhárult az a veszély, amitől az osztrák pénzügyi szektor leginkább tartott, vagyis egy "rendezetlen csőd" lehetősége.
Az EU, az Európai Központi Bank (EKB) és az IMF tízmilliárd eurót ajánlott fel a földközi-tengeri szigetországnak az államcsőd elkerüléséhez, azzal a feltétellel, hogy hétfőig előteremt további 5,8 milliárd euró önrészt.
A miniszter kijelentette, az osztrák állampolgárok számára nem jelent újabb terhelést a mentőcsomag, mert az összeget az Európai Stabilitási Mechanizmusból finanszírozzák.
Fekter szavai szerint az EU ezzel az összeggel nemcsak a bankmentést, hanem egy intézkedési tervet is finanszíroz, amelyben többek között privatizálás, adóemelés, az államigazgatási szektor méretének és az államadósságnak a csökkentése is szerepel, hogy az állam legkésőbb 2020-ra "a saját lábára tudjon állni". A ciprusiak előtt még hosszú és fájdalmaktól sem mentes út áll - fogalmazott.