Eladó a Seuso-kincs

Külföld - 2006-10-09

Eladná a Magyarország által is követelt Seuso-kincset a brit tulajdonos, a magyar álláspont szerint azonban a 16 milliárd forintra értékelt leletegyüttes nem értékesíthető. Erről az angol szaktárcát értesítették a magyar szakemberek.

Northampton grófja a 14 darabos, rendkívül kidolgozott ezüsttálakból, kancsókból, tányérokból álló készletet 1982 januárja óta darabonként vásárolta össze. Már 1990-ben el akarta adni, de egy nappal azután, hogy a kollekcióból rendezett New York-i kiállítást megnyitották, először Libanon, majd Magyarország és az akkori Jugoszlávia is pert indított a kincsek visszaszerzéséért azon az alapon, hogy azt az ő területükön találták meg. A Seuso-kincs jogilag egy vagyonkezelő tröszt birtokában volt, amelynek a per költségeit Northampton kölcsönözte. Libanon végül ejtette igényét, Magyarország és a Jugoszlávia utódjaként perlő Horvátország igényét pedig elutasította az esküdtszék, és a két ország a fellebbviteli bíróságon is pert vesztett. Ezután a gróf nevében eljáró vagyonkezelő a Seuso-kincs birtokosa lett, és mivel Northampton gróf az elmúlt években rendkívül eladósodott, úgy döntött, eladja a kincset, hogy a várt több tízmillió font bevételből megmentse egyik ősi családi birtokát - jelentette az MTI. Első lépésként azt tervezi, hogy a tárgyakat a londoni Bonhams aukcióscég segítségével egy zártkörű kiállításon bemutatja meghívott szakértőknek, a lehetséges vevőknek.

 

A témával foglalkozó magyar szakember azt mondta: a Seuso-kincs nem eladható.

- Már egy ideje tudomásunk van a tervezett zártkörű kiállításról, ezért a múlt héten levélben értesítettük az angol szaktárcát arról, hogy álláspontunk szerint a kincset nem lehet eladni - válaszolta a Népszabadság kérdésére Hajdú Éva, a kulturális tárca Seuso-kinccsel foglalkozó szakértője. Érvelésük szerint ugyanis a kincsnek nincs tulajdonosa, csak birtokosa - ez pedig kevesebb jogot jelent, például nem lehet eladni a tárgyakat. A levélben felhívták a figyelmet arra, hogy - még ha nem fogadnák el a magyar tulajdoni igényeket akkor is - a kincsre egyetlen ország sem adott kiviteli engedélyt, vagyis illegálisan jutott a határokon túlra, márpedig lopott tárgyból Angliában vagyont szerezni nem lehet. Mivel azonban magánügyletről van szó, az angol minisztérium is csak annyit tehet, hogy megvizsgálják, kivihető-e az országból a kincs. Ezért Magyarország az aukciósházat is értesíti, hogy álláspontunk szerint jogtalanul szervezik a kiállítást és az árverést. Továbbá sajtónyilvánosságot fognak kérni Angliában, hogy tájékoztassák a közvéleményt, és úgy tudják, egy felszólalás is készül a témában a Lordok Házában. Hajdú Éva hozzátette: továbbra is mindent megtesznek azért, hogy a kincsek visszakerüljenek Magyarországra. (forrás: Népszabadság Online/S. M.)