Észak-Korea megerősítette, hogy hajlandó felújítani a nukleáris programja miatt kialakult válság megoldásáról kezdett, de félbeszakadt hathatalmi tárgyalásokat, egyúttal jelezte: a megbeszélések részeként igyekszik megoldást találni a Phenjannal szembeni amerikai pénzügyi szankciók eltörlésére.
A KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség szerdán idézte a phenjani külügyminisztérium szóvivőjét, aki kijelentette: "a KNDK úgy döntött, hogy visszatér a hatoldalú tárgyalásokhoz, azzal a feltétellel, hogy a hatoldalú tárgyalások keretében a KNDK és az Egyesült Államok között rendezik a pénzügyi szankciók feloldásának kérdését".
A kínai külügyminisztérium, illetve Christopher Hill amerikai főtárgyaló kedden jelentette be, hogy Észak-Korea beleegyezett a nukleáris programja miatt kialakult válság megoldásáról kezdett, de félbeszakadt hathatalmi tárgyalások felújításába és abba, hogy "kedvezményekért cserébe" felhagy nukleáris programjával.
Az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Japán, Dél- és Észak-Korea részvételével 2003-ban kezdődtek a hathatalmi tárgyalások, de 2005 szeptemberében megszakadtak, mert Phenjan az ellene pénzmosás és pénzhamisítás vádjával bevezetett amerikai pénzügyi büntetőintézkedések miatt nem volt hajlandó folytatásukra.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa ez év október 14-én pénzügyi és fegyverkereskedelmi embargót vezetett be Észak-Korea ellen, mert az október 9-én kísérleti atomrobbantást hajtott végre.
A hathatalmi tárgyalások másik öt résztvevője kedden pozitív fejleményként értékelte a tárgyalások felújítására vonatkozó phenjani döntést. Ri Dzsong Szok dél-koreai országegyesítési miniszter szerdán közölte, hogy Szöul fontolóra veszi az Észak-Koreának szánt humanitárius segélyek folyósításának felújítását.
Dél-Korea a külvilágtól elszigetelten élő, sztálinista vezetésű északi szomszédja egyik legfontosabb segélyezője. Szöul a júliusban végrehajtott észak-koreai rakétakísérletek után függesztette fel az élelmiszerből és műtrágyából álló segélyszállítmányok útnak indítását.
(MTI)