Gettósodó Csehország

Külföld - 2013-04-08

- Egyre növekszik a gettónak minősíthető, többnyire szegény romák lakta telepek száma Csehországban, míg 2006-ban mintegy 330 ilyen telep volt, 2011-ben már több mint 400, s számuk azóta is emelkedik - közölte Martin Simácek, a társadalomba való betagozódás elősegítésére hivatott kormányügynökség vezetője hétfőn Prágában.

    Simácek szerint a pontosabb adatokat az az átfogó elemzés fogja tartalmazni, amelyet most készít a munkaügyi és a népjóléti minisztérium az általa vezetett ügynökséggel karöltve, konkrét felmérések és helyszíni kutatások alapján.

    "Tudjuk, hogy 2006 óta sok ilyen telep már megszűnt. Ugyanakkor tény, hogy ezek számát jóval meghaladja az újonnan kialakult szegénytelepek száma" - állítja Simácek. Leszögezte: az elszegényesedési tendencia főleg a roma lakosság körében egyértelmű; ennek egyik legfontosabb oka a nagyarányú munkanélküliség, az ennek következtében kialakuló eladósodás és az uzsorakamatok. A jövedelem nélküli családok százai ezért kényszerlakhelyekre költöznek, amelyek a nagyobb városok peremein alakulnak ki. Az eredetileg szociális lakásokból idővel gettók alakulnak ki.

    Országos felmérések szerint 2006-ban ezekben a gettókban mintegy 80 ezer ember, többségében roma élt. A felnőttek nagyobbik része munkanélküli volt, s a családok egyetlen jövedelmét az állami szociális juttatások és segélyek jelentették. A nők körében elterjedt volt a prostitúció. A gyerekek nagy része a speciális, a normális iskoláktól alacsonyabb szintű iskolákat látogatta.

    A munkaügyi minisztérium most szeretné megismerni a legfrissebb adatokat, ezért új országos felmérések készülnek.

    A gettók számának növekedését Simácek a morva-sziléziai Ostrava példáján mutatta be. Ostravában 2006-ban tíz gettónak minősíthető telep létezett, 2011-ben pedig már tizennégy.

    Súlyos probléma, hogy a szociális lakásokkal és az elszegényedő rétegek helyzetével több vállalkozó visszaél. A lakástulajdonosok sok esetben elkobozzák a lakók állami juttatásainak, segélyeinek jelentős részét, s az olcsó feketemunka megszervezésével újabb nyereséghez jutnak.

    "A munkaügyi és népjóléti minisztérium érzékeli a probléma súlyát, s az év végéig komplex megoldási javaslatot dolgoz ki" - jelentette ki Jana Jaburková, a tárca szóvivője.