Határon túli magyar kapcsolatok alakulása Románia Európai Uniós csatlakozása után

Külföld - 2007-01-17

Az MDF képviseletében, Makay Zsolt és Turi Gábor tájékozódó látogatást tettek Nagyváradon Szabó Ödön tanácsnoknál, az RMDSZ megyei ügyvezető elnökénél, Bihar megyei tanácsnoknál, és további RMDSZ-es politikusoknál, valamint Tőkés László püspöknél.

A tájékozódás Románia Európai Uniós csatlakozásának lehetőségeiről, elképzeléseiről szólt és arról, hogy az eddigi jó együttműködést Debrecen és Nagyvárad között, valamint Hajdú-Bihar és Bihor megye között miként lehet erősíteni.

 

Románia 2007-2013 között 32 milliárd eurot kap, a román állam pedig ehhez ugyanennyi értékben hitelfelvételt eszközöl, így évente 10 milliárd eurot költhetnek fejlesztésekre. A Hajdú-Bihar-Bihor eurorégió működésének új kereteket kell találni, és a közeljövőben egy közös plenáris ülés előkészítése zajlik Debrecen és Nagyvárad vezetése, valamint a két megyei vezetés között a tanácsnokok irányításával.

 

A „Metropolis” fejlesztési tervben 9 község fogott össze, hogy infrastrukturálisan intenzív fejlődésen menjen keresztül az amúgy is elmaradottabb Bihor megye. Nagyvárad és Bihor megyében új termelési kapacitás jelenik meg, melyek új lehetőségeket nyújthatnak a debrecenieknek és hajdú-bihariaknak is.

A megbeszélések során szóba került egy közös rádióprogram beindítása, természetesen magyar nyelven, de az is, hogy jelenleg Bihor megye 40 magyar tanár elhelyezését tudná megoldani azonnal. Igaz hozzá kell tenni, hogy a megélhetés közel sem olyan szintű, mint itt, Magyarországon.

 

Az Európai Unió bővülésével kezdenek újra helyreállni a természetes régiók. Egyik kiemelkedő példája, hogy Biharkeresztesen, Ártándon román állampolgárok telepednek le, akik az olcsóbb ingatlan árak miatt költöznek ide, de ugyanúgy Nagyváradon dolgoznak, és gyermekeik is ott járnak iskolába.

 

A nagy belpolitikai szembenállás közepette fel kell ismernünk, hogy Magyarország érdeke a legfontosabb, és a politikusok felelőssége és kötelezettsége, hogy a kilátástalannak tűnő helyzetből a kitörési pontokat megtalálja. Ezért nagy szükség van összefogásra, amelynek példáját mutatja Románia is az EU-s ügyekben. Náluk ilyen ügyekben nincs román-román, vagy román-magyar megosztottság, az első Románia érdeke.

 

A Magyar Demokrata Fórum a közeljövőben is azért fog dolgozni, hogy a politikusokat egy asztalhoz ültesse. A Hajdú.Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is már a térség együttműködési lehetőségeire elkészített egy tervet, így február közepén éppen időszerű a politikusok találkozója ebben a témában.

(Forrás:MDF)