Kína fokozatosan megnyitja a monopolágazatokat a magántőke előtt a gazdasági átalakítás jegyében - a lépést a Kína jövőjéről szóló kiadványában a Világbank is szorgalmazta.
Li Ji-csong (Li Yizhong) volt ipari és információtechnológiai miniszter csütörtökön elmondta, hogy ez mindenek előtt az energia, a telekommunikáció, a vasút és a védelmi iparágakat érinti majd, amelyekbe jelenleg egyáltalán nem vagy csak részben engedélyezett a magánbefektetés. A minisztérium jelenleg is dolgozik a részletek kidolgozásán - tette hozzá Li.
A magánbefektetések ösztönzése és a monopolágazatok reformja kiemelt helyen szerepelnek az idei év gazdasági terveiben - fogalmazott március elején Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök is, aki az ezt ösztönző gazdaságpolitikák kidolgozását ígérte. Az állami beavatkozás mértékéről hónapok óta éles vita dúl Kínában, s ezidő alatt számos értelmiségi sürgette a jelenlegi rendszer reformját, a szabadabb versenyt és egy egészségesebb üzleti környezetet.
A kérdés a Világbank március elején ismertetett China 2030 című kiadványban is kiemelt helyet kapott. A jelentés készítői a kelet-ázsiai ország számára megfogalmazott tanácsok közt legelsőként az állami tulajdonban lévő vállalatok reformját, a tulajdonosi struktúrák újragondolását, a közforrásokhoz való hozzáférés szélesebb körű elérhetővé tételét sürgetik. A Világbank emellett a monopolágazatok lazítását és a stratégiai fontosságú iparágakban való verseny növelését szorgalmazza.