Kína-ASEAN találkozó volt Pekingben, a vitás kérdések megkerülésével

Külföld - 2012-01-16

Bizalomerősítő lépésekről, közös tudományos együttműködésről, tengeri katasztrófa-elhárításról, biológiai kutatásokról állapodott meg egyebek mellett az Ázsiai és Csendes-óceáni Nemzetek Szövetsége (ASEAN) és Kína a hétvégén Pekingben. Úgy tudni: a területi viták nem voltak napirenden.

A negyedik ilyen vezetői találkozó a Dél-kínai-tengeri ügyek rendezésének irányelveiről 2002 novemberében, Kambodzsában elfogadott közös politikai nyilatkozat (DOC) aláíróinak azon törekvését hivatott szolgálni, hogy az érintettek megtalálják a nézeteltérések elsimítását szolgáló együttműködés lehetséges formáit.

    A hírekből ítélve a területi vitákkal terhes térség rendezésre váró kérdéseiben nem történt előrelépés, még pontosabban, az eddig kiadott közleményekből ítélve ezek nem is voltak napirenden.

    Köztudott, hogy Peking eleve elzárkózik a többoldalú tárgyalásoktól, s ragaszkodik ahhoz, hogy az öt érintett ország és közte csupán közvetlen, kétoldalú egyeztetések legyenek. Különösen ellenzi, hogy olyanok avatkozzanak a tengeri területek, szigetek hovatartozásáról szóló vitába, amelyek nem érintettek. Ez vonatkozik a 10 tagú ASEAN-ra mint szervezetre és különösen a közreműködését korábban felajánló, az ügyben érdekeltségét kifejező az Egyesült Államokra.

    Egy vasárnapi Fülöp-szigeteki sajtójelentésből az derül ki, hogy Manila továbbra sem mondott le arról, hogy az ASEAN közösen lépjen fel és kezdeményezze a vitás kérdések rendezését.

    Albert del Rosario külügyminiszter közölte, hogy az ASEAN éves tanácskozásán, a múlt héten Kambodzsában kezdeményezték, hogy a szervezet hívjon össze csúcstalálkozót Kína és az érintett államok között, jelezvén, hogy ennek Manila szívesen adna otthont.

    A kínai külügyminisztérium sajtóközleményében ugyanakkor a találkozóról azt hangsúlyozza, hogy a felek "mély eszmecserét folytattak, egy sor kérdésben konszenzusra jutottak, s megállapították, hogy a Dél-kínai-tengeren a helyzet általában véve békés és stabil". A résztvevők közös szakértői bizottságok létrehozásáról is döntöttek például a határon átnyúló bűnözés, biztonság, mentés és környezetvédelem területén.

    A malajziai külügyminisztérium által ugyancsak vasárnap kiadott közlemény azt emeli ki, hogy az együttműködést lépésről lépésre kell bővíteni, egyelőre olyanokkal kezdve, amelyek nem vitatottak, s ezért könnyebb a végrehajtásuk.

    Malajzia Vietnam, a Fülöp-szigetek, Indonézia és Brunei mellett a tengeri területek egy részét ugyancsak magáénak vallja. Kína ugyanakkor lényegében a teljes, jelenleg már ezen országok fennhatósága alá került szigetek és vizek feletti szuverenitást követeli magának.