Külföldi sajtó Magyarországról - amerikai újság az új budapesti nagykövetről, brit lap Orbán politikájáról

Külföld - 2013-09-23

Jó úton halad Colleen Bell hollywoodi producer jelölésének folyamata a budapesti nagyköveti tisztségre - jelentette a The Washington Post.  Az amerikai napilap értesülései szerint Bell kiválasztása már megtörtént, és nem fér kétség ahhoz, hogy a magyar fél megadja majd hozzájárulását, amelyre szükség van a jelöléséhez. Hamarosan bejelentés várható az ügyben. Bell asszony, aki leginkább a Gazdagok és szépek (The Bold and the Beautiful) című szappanoperáról ismert, jelentős adománnyal járult hozzá Barack Obama elnökválasztási kampányának sikeréhez.

A jelölés kapcsán a The Washington Post megjegyzi, hogy a Magyarországgal fennálló kapcsolatok jelenleg hűvösebbek, ami részben annak a következménye, hogy a lap szerint Orbán Viktor miniszterelnök emberi jogokkal kapcsolatos teljesítménye sok kívánnivalót hagy maga után.

    - Orbán Viktor demokratikus módon gyakorolja a hatalmat - mondta a cseh elnök a Financial Timesnak. A londoni gazdasági napilap a magyar közműszolgáltatások állami tulajdonba vételéről is írt online kiadásában.

    Milos Zeman cseh államfő a Financial Times által hétfőn közölt interjúban kijelentette: a demokratikus legitimitás elengedhetetlen kellékei közé tartoznak a szabad választások és az erős ellenzéki pártok. Zeman szerint Orbán Viktor miniszterelnök esetében is mindkét kritérium érvényesül.

    A Financial Times név nélkül idézi az Európai Bizottság egy illetékesét, aki szerint Zeman intézkedései - jóllehet "figyelmet keltettek" - az államfő alkotmányos hatalmi jogkörein belül maradtak, így nem adtak okot az olyan bizottsági vizsgálatokra, amilyenek az utóbbi időben Magyarországgal és Romániával szemben folytak.

    A lap budapesti tudósítója, Kester Eddy a Financial Times online blogrovatában (beyondbrics) azt írta, hogy Orbán Viktor, "a névleg jobbközép" miniszterelnök államosítani akarja a "kommunisták" által az 1990-es években privatizált energiaszolgáltatókat, bár a kormányfő kerüli a kommunista múlthoz kapcsolódó "államosítás" szót, és a "közösségi tulajdon" kifejezést részesíti előnyben.

    A tudósító megszólaltatja Mujtaba Rahmant, az Eurasia Group kockázatelemző csoport európai igazgatóját, aki szerint Orbán Viktor mereven ellenzi a magán- és a multinacionális tőke jelenlétét a szolgáltatási szektorban, beleértve a bankok lakossági szolgáltatásait és a közműveket