A Die Welt német lap szerdai cikke szerint Németországban vita alakult ki a magyar kormány tevékenységének megítélése körül a nagykoalíciós kormány megalakítását célzó tárgyalásokon.
A konzervatív CDU/CSU pártszövetség és a szociáldemokrata párt (SPD) koalíciós tárgyalásaira készített külpolitikai munkaanyagban szerepel egy zárójelbe tett mondat, amely szerint az Európai Uniónak "befelé" is érvényesítenie kell a demokratikus értékeit.
A lap szerint ez a megjegyzés "diplomatikus iránymutatás a tekintélyuralmi módon kormányzott Magyarországnak".
A bajor CSU kifogásolta a mondatot. Az SPD felhívta a figyelmet egy parlamenti határozati javaslatra, amelyet a CSU is támogatott, de a bajor konzervatívok nem engedtek, a mondat így végül zárójelben maradt, vagyis magasabb szintű egyeztetésen döntenek majd róla.
A Die Welt szerint a CSU vezetői úgy vélik, hogy a közvetett bírálattal méltánytalanul állítanák pellengérre a testvérpárt Fideszt. Ugyanakkor a bajor konzervatívok is támogatták Guido Westerwelle külügyminiszter, liberális FDP-politikus úgynevezett jogállami kezdeményezését, amely az alapvető értékek közösségen belüli védelmét szolgáló mechanizmusok kialakítását célozta - írta a konzervatív lap, megállapítva, hogy a zárójeles mondat körüli nézeteltérés azt jelzi, hogy "Magyarország külpolitikai vitatéma lehet a nagykoalícióban".
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német konzervatív lap a büntető törvénykönyvnek a hamisított bajai videóval kapcsolatban végrehajtott módosításáról közölt cikket szerdán.
A Magyarország reagál a videóbotrányra című írásban a szerző, Stephan Löwenstein a bajai videó ügyét ismertetve kiemelte: továbbra is "rejtélyes", hogy a baloldali ellenzéktől származik-e a felvétel, vagy pedig provokátoroktól, akik lépre csalták az ellenzéket. Az azonban biztos, hogy az ügy "súlyos kárt okoz" az ellenzéknek, mert politikusai túlságosan sietősen nyilatkoztak a feltételezett választási csalásról.