A The Economist a paksi bővítésről, a Financial Times az MNB kamatpolitikájáról közöl blogbejegyzéseket.
A The Ecomomist Kelet-Európára szakosodott blogrovatában (Eastern approaches) megjelent írás szerint a paksi atomerőmű bővítéséről kötött megállapodással kapcsolatban a valós kérdés az, hogy az energiaiparon túl Magyarország milyen mértékben fordul kelet felé.
Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő a brit lap szerint tárgyalt a Vnyesekonombank - az orosz külkereskedelmi bank - tulajdonában álló, gyenge lábakon álló Dunaferr acélmű megmentéséről is.
A magyarországi választások előtt az ilyen megállapodások politikailag ésszerűnek bizonyulhatnak, nemigen enyhítik ugyanakkor a Kreml térségi szándékaival, valamint Orbán Viktor ítélőképességével kapcsolatos aggályokat - áll a The Economist blogjában.
http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2014/02/hungary-and-energy
A Financial Times felzárkózó piacokkal foglalkozó blogrovatában (beyondbrics) Kester Eddy budapesti tudósító idézi a Nomura pénzügyi szolgáltató csoport által az MNB kamatpolitikájáról minap összeállított értékelést. Ebben a cég elemzője, Peter Attard Montalto azt írta, hogy a magyar jegybank a tűzzel játszik, amikor ragaszkodik a további monetáris enyhítéshez, függetlenül a külvilág történéseitől.
Montalto a londoni gazdasági napilapnak nyilatkozva is kijelentette: a piac lassan ráébred, hogy a magyar reálkamat-szint kezd túl alacsony lenni.
A magyar pénzügyi illetékeseket jó eséllyel meglepte a forint hétfői meredek árfolyamgyengülése, tekintettel azonban a jelenlegi globális piaci idegességre, a következő hetekben további meglepetések érhetik őket, hacsak a monetáris tanács nem tanúsít kevesebb ideológiai buzgóságot a kamatcsökkentések iránt - áll a Financial Times írásában.
http://blogs.ft.com/beyond-brics/2014/02/10/hungarys-central-bank-playing-with-fire/#axzz2t06yZsp0