Több osztrák napilap foglalkozott azzal, hogy az Országgyűlés kedden változtatásokkal ismét elfogadta a zsebszerződések elleni hatékonyabb fellépés érdekében hozott törvényt. A La Libre Belgique című belga és az IlSole24Ore című olasz napilap pedig a magyar belpolitikai-gazdasági helyzetről írt.
A Der Standard című osztrák liberális lap emlékeztetett arra, hogy a kormány az új törvénnyel a "spekulánsok" elleni harcot erősíti, mely viszont szerinte főként az osztrák gazdák ellen irányul. A cikk szerzője szerint Andrä Rupprechter osztrák földművelésügyi miniszter irodájában megszigorításnak nevezik a törvényt, szakemberek viszont "első pillantásra" a konfliktus lehetséges megoldásának jeleit is felfedezni vélik benne, bár hangoztatják, hogy a jogszabályt még alaposan meg kell vizsgálni. A lap azt is kiemelte, hogy magyar részről egyelőre nem kívánnak tárgyalni a kérdésről, az osztrák miniszter magyar kollégájához decemberben írt levelére még nem érkezett válasz.
http://derstandard.at/1389859485521/Oesterreichischen-Landwirten-droht-Haft-in-Ungarn
A Kurier című tömeglap is beszámolt arról, hogy a most elfogadott törvény lehetővé teszi a büntetőjogi felelősségre vonást. A lap úgy értesült, hogy az osztrák mezőgazdasági minisztérium megvárja az Európai Bizottság állásfoglalását.
http://kurier.at/politik/ausland/ungarn-holt-sich-land-zurueck/50.103.977
A Die Presse című konzervatív napilap fogalmazása szerint az osztrák gazdák is megérzik, hogy Magyarországon áprilisban parlamenti választás lesz. Marc Vecseyt, a bécsi egyetem gazdaságjogi intézetének Magyarországért felelős referensét idézve a cikk kiemelte, hogy büntetőjogi szankció csupán jövőbeli illegális cselekvésre irányulhat, ha viszont a szerződések konstrukciója annak idején legális volt, a szerződő feleknek nincs mitől félniük.
A lap visszafogottnak nevezte az első osztrák reakciókat, és úgy vélte, meg kell várni a jogszabály végleges jóváhagyását. Utalt a Die Presse arra is, hogy az osztrák diplomáciai erőfeszítések eddig "nagy sikereket még nem hoztak" a témában.
A nyomtatott kiadásban megjelent másik cikkben a lap úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor miniszterelnök azért visz keresztül vitatott törvényeket, mert fél, hogy áprilisban elveszti a kényelmes parlamenti többséget. Hozzátette: osztrák részről az új jogszabály ügyében már nem Brüsszelbe mennének "árulkodni",hanem közvetlenül a magyar partnerekkel szeretnének tárgyalni.
http://diepresse.com/home/politik/eu/1559123/Ungarn-verschaerft-Gangart-gegen-osterreichische-Bauern-
http://diepresse.com/home/wirtschaft/international/1559413/Haft-fur-heimische-Bauern-in-Ungarnhttp://diepresse.com/home/meinung/kommentare/1559438/Kuk_Kaempfen-und-kuscheln
Ugyancsak a Die Presse foglalkozott azzal, hogy a bécsi Vienna Capital Partners (VCP) felvásárolja a svájci Ringier-csoport és a német Axel-Springer kiadó számos magyarországi kiadványát. A cikk szerint Magyarországon ez "spekulációkat váltott ki", egyes újságírók körében arra vonatkozóan is, hogy a VCP vezetője, Heinrich Pecina "a Fidesz-bizalmas Simicska Lajos" útmutatásait követi majd. Pecina azonban cáfolja ezt - tette hozzá a Die Presse, amelynek az osztrák üzletember megerősítette, hogy a lapok - köztük a Népszabadság - tevékenységébe sem operatív módon, sem politikailag nem kíván beavatkozni. A VCP portfóliója nagyobb lesz, mint a Ringier Axel Springer Hungaryé - jegyezte meg az osztrák újság.
http://diepresse.com/home/wirtschaft/international/1559415/Wiener-Investor-wird-Grossverleger-beim-Nachbarn
Célkeresztben a multik címmel ír pénteki számában Belgium második legnagyobb példányszámú francia nyelvű napilapja, a La Libre Belgique arról, hogy a magyar miniszterelnök az idei esztendőt a rezsiharc évének nyilvánította. Az újság budapesti tudósítója, Corentin Léotard rámutat: úgy tűnik, elkerülhetetlen lesz az újabb összeütközés a magyar kormány és az Európai Bizottság között, amely a még több tagállamban is létező árszabályozás megszüntetése mellett száll síkra.
A tudósító úgy értékeli, hogy az intézkedés szerfelett népszerű, miközben a magyar háztartások többsége nagy létbizonytalanságban él, és a keresetéhez mérten többet fizet az energiáért az EU-átlagnál. A magyar ellenzék hiába igyekszik hangsúlyozni, hogy a kormány ezzel szemben megszüntette a kisjövedelműeknek nyújtott támogatást, Orbán Viktor választási érve, amelyet jelentős hirdetési kampány is sulykol, feltartóztathatatlan.
Magyarország, az üzleti élet nem áll le című cikkében az IlSole24Ore olasz gazdasági napilap a magyar politikai-gazdasági helyzetet elemezte.
Az IlSole24Ore cikke szerint "vitán felülinek tűnik" Orbán Viktor áprilisi választási sikere. A gazdasági napilap ugyanakkor úgy látja, a "nacionalista magyar kormányfő" kijelentései aggasztják az országban működő vállalatokat, a nyugati kormányokat és a nemzetközi befektetőket. Az újabb rezsicsökkentésről és a paksi bővítésről is beszámoló újság szerint a "populista döntések" ellenére Magyarország vonzza a külföldi befektetőket, a GDP ismét növekszik, azonban a választási kampány nem segíti az ország hitelességét. Az Il Sole24Ore-nak az a véleménye, hogy kihasználva a magyar családok nehézségeit és meglovagolva az Európa-ellenes tiltakozást a Fidesz megpróbálja nem átengedni a szavazatokat a Jobbiknak, ezzel azonban a befektetőket félemlíti meg.
"Orbán a maga módján kivezette az országot a recesszióból, rendbe tette a költségvetést, újraírta a magyar alkotmányt (...) bár most a nagyon gyenge forinttal meg kell nézni, hogy a magyar gazdaság mennyire képes ellenállni az új nemzetközi viharoknak..." - írta az Il Sole24 Ore.