Külföldi sajtó Magyarországról - Tavares-jelentés vitája, Sziget Fesztivál

Külföld - 2013-07-04

A Tavares-jelentés európai parlamenti vitájáról közölt cikket a La Libre Belgique belga, a Neue Zürcher Zeitung svájci és a Libération francia napilap, míg a szintén francia Le Monde az európai nyári fesztiválokról készült körképben a Sziget Fesztivált mutatta be.

    A La Libre Belgique azt írta: az Európai Parlament számára világossá vált, hogy Magyarországon nem tisztelik teljes mértékben a jogállamiságot. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a dokumentum semmilyen kötelező jogi érvénnyel nem bír, valamint, hogy az EP "nem merészkedett addig", hogy szankciókat sürgessen Magyarország ellen, de felveti az "atomfegyver", az uniós szerződés hetes cikke alkalmazásának lehetőségét. A lap úgy értékelte, ennél több kell ahhoz, hogy Orbán Viktorra hatni lehessen. A jelentésről folytatott vita a lap szerint "valóságos siketek párbeszéde" volt, amelyben a magyar kormányfő kijelentette, soha nem fogadja el országa gyámság alá helyezését, és az írás értékelése szerint burkoltan az egykori Szovjetunióhoz hasonlította az Európai Uniót.

    A liberális konzervatív irányultságú svájci napilap, a Neue Zürcher Zeitung tudósítója, Marianne Truttmann kiemelte a strasbourgi vita heves jellegét. Cikkének alcímében úgy értékelte: eközben csaknem elsikkadt az, hogy "a magyar kormányfő, Orbán már messzemenőkig engedett az EU követeléseinek". A vitában Orbán, anélkül, hogy kitért volna az EP követeléseire, "a magyar emberek számára nagyon bántónak" nevezte a jelentést - jegyezte meg. Felidézte azt is, hogy a parlament elnökének, Martin Schulznak többször is be kellett avatkoznia a részben "dühös" vitába. José Manuel Barroso bizottsági elnökre és Viviane Reding jogi és igazságügyi biztosra maradt - írta a lap - , hogy részletesen kitérjenek a bírálatokra. Eszerint Magyarország két ponton, az elmarasztaló bírósági ítéletek miatti "ad hoc" adókivetés és a bírósági ügyáthelyezések kérdésében már engedett. Nyitott kérdés a választási hirdetések ügye, de Reding azt mondta, Magyarország már ezen a téren is megoldást ígért - írta a lap.

    A francia baloldali napilap, a Libération kiemelte: míg Orbán Viktor szerint Magyarország európai "gyámság" alá helyezése "hatalmi visszaélés", addig az európai parlamenti képviselők többsége úgy látja, hogy Orbán Magyarországa "demokratúrává" vált. A lap szerint ezt gondolja az Európai Bizottság és az Európai Tanács is, s a Tavares-jelentés az alapjogok helyzetéről "megsemmisítő" a magyar miniszterelnök számára. A cikk szerint kétharmados parlamenti többségével Orbán alapjaiban írta át az alkotmányos rendet, az ellenzékkel való egyeztetés nélkül, és ahogy Tavares megállapította: a Fidesz által elfogadott valamennyi reform a hatalomkoncentráció irányába mutat, az igazságszolgáltatás, a média, a parlament, a jegybank a kormány irányítása alá került. A szerző, Jean Quatremer, aki szerint a kétharmados sarkalatos törvényekkel minden jövőbeni változást megnehezített, sőt gyakorlatilag lehetetlenné tett a kormányfő.

http://www.liberation.fr/monde/2013/07/03/l-ue-s-attaque-a-orban-et-sa-democrature_915777

    A francia liberális újság, a Le Monde Anne-Marie Autissier-t, A fesztiválok Európája című kötet szerzőjét idézte, aki szerint az a tény, hogy Magyarországon rendezik meg Európa legnagyobb zenei fesztiválját, azt bizonyítja, hogy "a fesztiválozás európai jelenséggé" nőtte ki magát. Az elmúlt húsz évben az ilyen jellegű kulturális események száma megsokszorozódott, ami a szerző szerint párhuzamba állítható a fapados légitársaságok fejlődésével. Olcsó utazással és kempingfoglalással a fesztiválozók büdzséjük nagy részét olyan belépőkre tudják fordítani, amelyekkel egyszerre több koncertet is meghallgathatnak.

    "Ez a rendezvény vonzza Európában a legnagyobb közönséget, tavaly több mint 400 ezren voltak, míg a hasonló jellegű Les Vieilles Charrues elnevezésű francia fesztiválon csak 270 ezren. A magyar esemény olyan nagy angol nevekkel versenyez, mint a Leeds vagy a Glastonbury Fesztivál" - írta a Le Monde a Sziget fesztiválról.

http://www.lemonde.fr/culture/article/2013/07/03/le-phenomene-des-festivals-est-devenu-europeen_3441040_3246.html?xtmc=hongrie&xtcr=1