Külföldi sajtó Magyarországról - The Independent, FAZ, Die Welt

Külföld - 2014-01-23

Több német lap, így a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), illetve a Die Welt a Szabadság térre tervezett emlékműről írt, míg a The Independent című vezető liberális brit napilap blogrovata a Jobbik elnökének tervezett hétvégi londoni látogatásáról közölt publicisztikát.

A FAZ csütörtöki számában Sötét sas és szenvedő angyal címmel jelent meg írás, amelyben a szerző, Stephan Löwenstein kiemelte, hogy az emlékmű körüli vita arról szól, milyen felelősséget viselt a magyar állam a német megszállás után elkövetett bűncselekményekben, és visel-e történelmi felelősséget a mai magyar állam. Az emlékműterv "ártatlan angyalként" mutatja be Magyarországot, de "ezen a képen mély repedések vannak" - tette hozzá a tekintélyes konzervatív lap tudósítója. A  történelmi hátteret ismertetve egyebek közt megállapította, hogy Magyarország a zsidóüldözés "dicstelen éllovasa" volt.

    Hozzátette, hogy a kormány soha nem vitatta, hanem több alkalommal is határozottan kifejezésre juttatta, hogy Magyarország is felelősséget visel a holokausztért. A német megszállás évfordulóján felavatni tervezett alkotás pedig valamennyi áldozatnak, így a meggyilkolt zsidóknak is emléket állít - fejtette ki.    Ugyanakkor mindezt ellenpontozza az a törekvés, hogy "az államot távol tartsák ettől a felelősségtől" - írta Löwenstein. Megjegyezte: a történelem "átpolitizáltsága" nem utolsósorban arra vezethető vissza, hogy alkotmánytól az iskolai tankönyveken át a vitatott emlékműig mindenütt "tántoríthatatlanul érvényesítik a Fidesz történelemszemléletét".

    A Die Welt online kiadásában közölt cikket Magyarország kizárólag Hitler áldozatának akarja látni magát címmel. A szerző, Florian Stark kiemelte, hogy a Szabadság térre tervezett emlékmű "Magyarország áldozatszerepére" emlékeztet majd. A történelmi hátteret és az emlékműterv körüli vitában képviselt álláspontokat ismertetve úgy vélekedett, hogy az alkotás jelképisége a Fidesz történelemértelmezését követi. Ezzel az értelmezéssel "Magyarország elutasította, hogy felelősséget visel a holokausztért" - tette hozzá. A kormányzat képviselői a bírálatokra azzal válaszolnak, hogy az alkotás valamennyi áldozatnak emléket állít. Ugyanakkor az emlékmű "nyilvánvalóan nem vesz tudomást az összes tettesről" - írta Florian Stark.

http://www.welt.de/geschichte/zweiter-weltkrieg/article124109581/Ungarn-will-sich-nur-als-Opfer-Hitlers-sehen.html

    Owen Jones, a The Independent című londoni lap szemleírója szerint a hétvégi holokauszt-emléknap nem csupán emlékezés a meggyilkolt milliókra, hanem a történelmi múlt figyelmeztetésének feldolgozására is szolgál. A jelenre figyelmeztet azonban Vona Gábor Nagy-Britanniába érkezése, emlékeztetve arra, hogy az antiszemitizmus rákja - bármennyire hatékony is a visszaszorítását célzó kezelés - még mindig tenyészik. Egy mérgező antiszemita, romaellenes mozgalom vezetőjének látogatása önmagában is rossz, az időzítés azonban inzultussal ér fel - fogalmaz a szerző.

    Az írás szerint Magyarország múltja - csakúgy, mint különböző mértékben az összes európai országé - "át van itatva antiszemitizmussal", amellyel szembe kell szállni. Az, hogy a magyar kormány ezt nem tette meg megfelelő módon, arra késztette a magyar zsidó szervezetek vezetőit, hogy a holokauszt-emlékrendezvények bojkottját helyezzék kilátásba.

    A magyar zsidók közül 600 ezren haltak meg; ez az európai holokauszt áldozatainak 10 százaléka. Ezért riasztó a Jobbik felemelkedése; ráadásul szavazótáborának magvát nem a kisemmizettek adják, a pártot a képzett középosztály egyes rétegei is lelkesen támogatják - áll a The Independent blogrovatának cikkében.

http://www.independent.co.uk/voices/comment/owen-jones-a-visit-by-the-leader-of-hungarys-poisonous-jobbik-party-reminds-us-that-we-cant-just-wish-away-antisemitism-9078045.html