Lesújtó véleményt írt a Financial Times a végtörlesztésről

Külföld - 2011-09-28

A Financial Times a devizaalapú hitelek végtörlesztési lehetőségéről és a Magyarországon tevékenykedő bankok reakciójáról közölt cikket internetes kiadásában. A londoni gazdasági napilap szerint külföldi kormányok és bankok arra intenek, hogy a svájci frank-hitelek felvevőinek megsegítését célzó intézkedések "kisajátítással" érnek fel, ami károsíthatja az ország bankrendszerét és gazdaságát.

A Közép-Európában jelentős hitelezőnek számító osztrák és olasz tulajdonú bankok vizsgálatot sürgetnek Brüsszel részéről, mivel az ügy szerintük sérti az EU-szabályokat és veszélyes precedenst teremthet. Josef Christl, az osztrák jegybank volt vezérigazgatója, aki ma banki tanácsadóként tevékenykedik, azt mondta a Financial Timesnak, hogy a végtörlesztési törvény egyértelmű beavatkozás magánjogi szerződésekbe, és bizonyos mértékig a tulajdonjogot is megváltoztatja. Christl megfogalmazása szerint az az általános érzet, hogy Magyarország "nem azzal az európai környezettel összhangban cselekszik, amelyben működik".

 

 

Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár ugyanakkor azt mondta a lapnak, hogy a probléma súlyossága és mérete indokolja a megtett lépéseket, és a kormány úgy érzi, hogy a törvény nem ellenkezik az EU-szabályokkal. Kovács Zoltán szerint a bankok "nagyon kockázatos lakossági csoportoknak" folyósítottak svájci frank-alapú hiteleket. "Etikátlannak tartjuk a bankok által különösen az elmúlt pár évben folytatott gyakorlatot" - tette hozzá. Utalt arra, hogy olyan ügyfelek is kaphattak devizaalapú hitelt, akik nem értették meg a kockázatokat.

 

Az államtitkár megerősítette: a kormány jogászai felvetették a törvény jogi megtámadásának lehetőségét, Kovács Zoltán szerint azonban a kormány "gondosan mérlegelt politikai döntést" hozott az általa jogilag kikezdhetetlennek tartott terv végrehajtásáról.

 MTI