Az UNICEF firenzei kutatóközpontjának jelentése szerint a gazdag országok hagyják lemaradni a legszegényebb gyerekeket.Az UNICEF Innocenti Kutatóközpontjának most kiadott jelentése rávilágít arra, hogy sok gazdag európai országban és az USA-ban nagyobb az egyenlőtlenség a gyermekek között, mint számos kevésbé iparosodott országban.
A Leszakadó gyermekek című kiadvány első alkalommal rangsorol egyenlőség szempontjából 24 OECD tagállamot a gyermekek egészségi állapota, az oktatás és az anyagi jólét tekintetében. A jelentés azt vizsgálja, hogy a gazdag országok mennyire hagyják lemaradni a legszegényebb gyermekeiket. Olaszország, az Egyesült Államok, Görögország, Belgium és az Egyesült Királyság például, sokkal inkább hagyja lemaradni a legsérülékenyebb gyermekeket, mint Dánia, Finnország, Írország, Svájc és Hollandia. A jelentés érvelése szerint a lemaradás következményei nemcsak a gyermekekre, hanem a gazdaságra és a társadalomra nézve is súlyosak. “Miközben az országokban megszorító intézkedéseken és a szociális kiadások megnyirbálásán vitatkoznak, a jelentés azon gyermekek százezreit állítja a középpontba, akiket leginkább fenyeget a leszakadás veszélye a világ leggazdagabb országaiban – mondta az UNICEF Innocenti Központjának igazgatója, Gordon Alexander. “Ennek nem kell így történnie. A jelentésben szereplő standardok nem a nagyobb egyenlőség valamilyen elméleti ideálján alapulnak, hanem azokon az eredményeken, amelyeket egyes OECD országok ténylegesen elértek a gyermekek érdekében . Az UNICEF jelentés az átlagos helyzetű gyermek és a társadalmilag legalul elhelyezkedő gyermek közötti eltérést vizsgálta, azt, hogy mennyire maradnak le a gyermekek az élet három területén: anyagi jólétben, iskolai teljesítményben és testi egészségben. Így első alkalommal lehetett mérni és összehasonlítani az országok teljesítményében jelentkező eltéréseket. A jelentés szerint az országok egy kis csoportja (Dánia, Finnország, Hollandia és Svájc) áll az élen az egyenlőség támogatásában a gyermek jólét területén. Ugyanakkor Görögország, Olaszország és az USA hagyják leginkább leszakadni a gyermekeket. Svájcban tapasztalható a legkisebb egyenlőtlenség az anyagi jólét tekintetében, melyet szorosan követ Izland és Hollandia. A legnagyobb a relatív űrt Szlovákiából, az USA-ból és Magyarországról jelentették. A gyermekek iskolai teljesítményét illetően (olvasás, matematika és természettudományos ismeretek) Finnországban, Írországban és Kanadában a legkisebb az egyenlőtlenség, Belgiumban, Franciaországban és Ausztriában pedig a legnagyobb. Az egészségügy területén a legkisebb egyenlőtlenséget Hollandiában mutatták ki, amelyet szorosan követ Norvégia és Portugália, míg a legnagyobb eltéréseket Magyarországon, Olaszországban, és az Egyesült Államokban találták.
A jelentésben szereplő adatok többsége a pénzügyi válság előtti időkből származik, így a jelentés egy pillanatkép a jobb időkből , ami arra is figyelmeztet, hogy a gazdasági visszaesés következményeit leginkább a sérülékeny családok és gyermekek érzik meg. “Nehéz időkben, a legszegényebb gyermekeket nem elhanyagolni kell, hanem elsőként megvédeni őket. Egy gyermeknek az életében csak egyszer van gyerekkora és lehetősége a normális testi és lelki felnövekedésre. A kormányok felelőssége, hogy ezt az esélyt megvédjék mind jó, mind pedig rossz időkben. – írja az UNICEF jelentés. Az OECD országokban készült tanulmányok százai azt mutatják, hogy a gyermekek leszakadásának többek között az az ára, hogy nő a rossz táplálkozás, a rossz iskolai eredmények, a krónikus stressz és a lassabb fejlődés valószínűsége. Az UNICEF elemzés szerint a legnagyobb árat maga a gyermek fizeti meg. De a problémák hosszú sora jelentős költségeket jelent a társadalom egésze számára is: az egyenlőtlenségből adódó számlát gyorsan megkapják az adófizetők az egészségügyi és kórházi szolgáltatások, az oktatás és a társadalmi jólét területén növekvő feszültségek formájában. A Leszakadó gyermekek című jelentés ugyanakkor praktikus választ javasol, bemutatva hogy egyes országokban jobban sikerült csökkenteni a gyermekek közötti egyenlőtlenséget, mint másokban. A jelentés bemutatja, hogy mely országokban használták hatékonyabban a családi támogatásokat és adókedvezményeket a gyerekek közötti különbségek csökkentésére. Ezeknek az országoknak a példája azt bizonyítja, hogy a nagyobb egyenlőség a gazdasági teljesítmény és a hatékonyság feláldozása nélkül is elérhető. “Mind az összehasonlításban szereplő mind a 24 OECD tagállam magasan fejlett és hasonló kapacitással rendelkezik a gyermekszegénység csökkentésére - mondta Alexander. “Az a tény, hogy néhány ország jobban teljesít, mint a többi, azt mutatja, hogy az egyenlőtlenség megszüntethető, amennyiben a kirekesztést időben észreveszik és megelőzik a nagyobb mértékű leszakadást. Az országok között tapasztalható eltérések azt mutatják, hogy reális a helyzet javítását célul kitűzni. A jelentésben vizsgált és összehasonlított országok: Az Amerikai Egyesült Államok, Ausztria, Belgium, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Izland, Írország, Kanada, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Svájc és Svédország és Szlovákia. Hét másik OECD ország - Ausztrália, Chile, Japán, a Koreai Köztársaság, Mexikó, Törökország és Új-Zéland – szintén szerepel a jelentésben, de nem volt rangsorolható, mert nem szolgáltattak elegendő adatot az elemzéshez.
Kiadó: UNICEF Magyar Bizottság