Magas részvételi arány várható a keddi amerikai kongresszusi választásokon - közölte helyi idő szerint kedden délután a CNN hírtelevízió. A részvételi arány meghaladhatja az előző évek félidős választásain mért átlagos 40 százalékos mutatót, de nem valószínű, hogy eléri az 1970-ben rögzített rekordot, a 47 százalékot.
Ezt az előrejelzést az USA Today az American University szakértőire hivatkozva közölte. Az elnöki mandátum közepére eső félidős választásokon a mintegy 200 millió szavazásra jogosult amerikai a kongresszusi alsóház, a 435 tagú képviselőház összes tagját, a felsőház, a 100 tagú szenátus egyharmadát, azaz 33 szenátort választ meg.
Az Egyesült Államok 110. kongresszusának megválasztásával egyidejűleg 36 szövetségi állam kormányzóját is újraválasztják. A hírtelevíziók beszámolói szerint sok államban - például Ohióban, Marylandban és Virginiában - már kora reggeltől nagy sorban állások voltak a szavazóhelyiségeknél, főleg azokban a körzetekben, ahol szoros verseny alakult ki a két nagy párt jelöltjei között.
A republikánusok azt remélik, hogy az utolsó napokban felpörgetett kampányuk révén szavazóik nagy arányban mennek el voksolni. Ez várakozásuk szerint segíthet nekik abban, hogy megtartsák a kongresszus irányítását. A Los Angeles Times szerint a két nagy párt minden korábbinál több pénzt költött a kampányra, és talán évtizedek óta a legnagyobb részvételi arányra lehet számítani.
A Gallup Poll fél évszázada nem mért olyan magas érdeklődést egy nem elnökválasztási évben rendezett kongresszusi választás iránt, mint idén: a közvélemény-kutató cég jelentése szerint a felnőttek 68 százaléka "abszolút biztosnak" mondta, hogy elmegy szavazni.
Néhány államból azt jelentették, hogy az új szavazógépek nem működtek, szoftverhiba okozott késedelmet a választóknak. Mint a VOA rádió beszámolt, az amerikai szavazók mintegy harmada idén vadonatúj elektronikus berendezéseken voksol.
A képviselőházi többséget 1994-ben szerezte meg a Republikánus Párt, a szenátus 2002 óta van a kormányzó párt kezében. Előbbiben 15-tel, utóbbiban 6-tal több mandátumot kell megszerezniük a demokratáknak a győzelemhez.
(MTI)