Az RMDSZ kormánykoalícióba lépésekor megfogalmazott prioritásai közül a kisebbségi problémák megoldása várat még magára – jelentette ki tegnapi sajtóértekezletén Markó Béla, az RMDSZ elnöke. A Tőkés László püspökkel való megbeszélés során tegnap sem történt előrelépés az európai parlamenti lista közös jelöltjeinek ügyében.
Idei utolsó sajtótájékoztatóján Markó Béla miniszterelnök-helyettes az RMDSZ-nek a kormánykoalícióba való lépésekor megfogalmazott három célkitűzésére utalt: az EU-integrációra, Erdély fejlesztésére és a kisebbségi kérdések megoldására. Az európai uniós csatlakozást – a kormánykoalíciót alkotó pártok közötti nézeteltérések ellenére – sikerként könyvelte el, ugyanakkor úgy vélekedett, egyes politikai partnerek máris megoldottnak tekintik a kisebbségi kérdést. Az utóbbi időben a nacionalista retorika erősödése tapasztalható – jelentette ki a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve, hogy egyeseknek a kisebbségi problémák megoldására irányuló igyekezete az integrációval egyidejűleg megszűnni látszik, ami "veszélyes lehet". Sikertelenségnek nevezte, hogy a kisebbségi törvényt másfél év elteltével sem sikerült elfogadtatni a parlamentben, és "újonnan felmerült problémaként" említette a Babes-Bolyai egyetem ügyét. Markó Béla hangsúlyozta, eredményesek voltak az Erdély infrastruktúrájának fejlesztésére irányuló erőfeszítések, ami pedig az észak-erdélyi autópálya megépítését illeti, ezt immár minden politikai párt prioritásnak tekinti.
Újságírói kérdésekre válaszolva Markó Béla elmondta: a Demokrata Párt és a Liberális Demokrata Párt egymáshoz való közeledése alapvetően nem változtat az erőviszo- nyokon, a kormányzat továbbra is kisebbségi marad.
A RMDSZ-nek a Székely Nemzeti Tanáccsal és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal, a Magyar Polgári Szövetséggel való együttműködését illetően a szövetségi elnök kijelentette: az autonómiát nem a folyamatos nyilatkozatokkal kell kivívni, hanem tettekkel. "Párbeszédet kívánunk folytatni e szervezetekkel, de nem fogadhatjuk el azt, hogy politikai alternatívát valósítsanak meg az RMDSZ-szel szemben" – mondta Markó, aki szerint a romániai magyarságnak "politikai egységre" van szüksége. A Babes-Bolyai egyetem kapcsán úgy vélte, az egyetem szenátusának a többnyelvűséget, az önálló tanszékek és karok létesítését már régebben meg kellett volna oldania. "Az egyetemi autonómiára hivatkozva csorbítják a kisebbségi közösség azon jogát, hogy megfelelő oktatásban részesüljön" – mondta a szövetségi elnök, aki szerint megoldást fognak találni az egyetem ügyének rendezésére. Az európai parlamenti választásokkal kapcsolatban kifejtette: a jelölések egyik feltétele az RMDSZ-tagság, és ez teljesül az SZNT-, EMNT-tagok esetében, tehát nem zárják ki jelölésüket, azonban ezek a listák "RMDSZ-listák" lesznek majd. A szövetségi elnök azt is elmondta, hogy fiatal, szakmailag jól felkészült és idegen nyelveket beszélő személyek jelölését támogatja arra a két európai parlamenti képviselői helyre, amely elméletileg az RMDSZ-é lesz. A helyi szervezetek által tett javaslatokat a szövetség Operatív Tanácsa elemzi, a végső döntést az SZKT hozza meg. A Népújság kérdésére a miniszterelnök-helyettes nem erősítette meg, hogy érkeztek-e konkrét javaslatok a jelöltekről, de elmondta, hogy több olyan kollégáról tud, akik képesek és hajlandók indulni a választásokon.
Még egyeztetnek az európai parlamenti képviselők listájáról
Markó Béla sajtótájékoztatóját követően Tőkés László református püspökkel, Szilágyi Zsolttal és Toró Tiborral folytatott közel kétórás megbeszélést, ezt követően nyilatkoztak a sajtó képviselőinek. Markó Béla hangsúlyozta: az elkövetkező napokban közös politikai szándéknyilatkozatot dolgoznak ki, kialakulóban van mind az Erdélyi Egyeztető Kerekasztal szabályzatrendszere, mind pedig a közös nemzeti mini- málprogram, mindkettőt január 12-ig véglegesítik. Elmondta, hogy beszéltek a kormány helyzetéről, az európai parlamenti választásokról, utóbbi kapcsán kijelentve, hogy a lista összeállításánál "összefogásra, szolidaritásra lenne szükség". A Babes-Bolyai egyetem kapcsán kialakult "krízishelyzetet" elfogadhatatlannak nevezte, amit meg kell oldani.
Tőkés László új fejezetnek nevezte a január 1-jei csatlakozást, az "új helyzetben" új stratégiát szorgalmazott. Az európai parlamenti jelöltek listájával kapcsolatban kijelentette: "még egyeztetünk". "Az SZKT utóbbi ülésén úgy éreztük, az RMDSZ csak tanácsadói szinten akar tárgyalni velünk. Ez is valami, de nem volna jó, ha a szokványos konzultációk szintjén maradnánk. A mai találkozó után úgy érzem, érdemi eredményre van kilátás, annak ellenére, hogy konkrét megegyezés nem született a közös európai parlamenti képviselőjelöltek állításával kapcsolatban" – jelentette ki Tőkés László.
(Népújság)