Az idei év második negyedében 7,6 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) Kínában. A bővülés mértéke az elmúlt 13 negyedév legalacsonyabbja - jelentette be az országos statisztikai hivatal pénteken.A 2009 első negyedéve óta mért "negatív csúcs" arra figyelmeztet, hogy a világ második legnagyobb gazdasága is nehézségekkel küszködik, miközben a növekedés üteme a várakozásoknak megfelelően alakult.
Az első negyedéves adat 8,1 százalék volt, a félév teljesítménye: 7,8 százalék az előző év első hat hónapjához képest, amikor még 9,6 százalék volt a bővülés.
A statisztikai hivatal közleménye szerint a kormány a növekedés stabilizálására törekszik. Ezt igazolják a kormányfő megnyilatkozásai is, melyekkel a beruházások ésszerű növelésének szándékát ismertette.
Az ipari termelés júniusi adatai bővülést mutattak: éves bázison 9,5 százalékos emelkedést mértek. Májusban három év mélypontján, 9,3 százalékon volt. A januártól júniusig terjedő időszakban 10,5 százalékos volt a növekedés.
Az intenzívebbé vált infrastrukturális beruházásoknak és építkezéseknek köszönhetően felgyorsultak az állóeszköz beruházások. Az első félévben 20,4 százalékos volt a növekedésük mértéke az előző év azonos időszakához képest. A bővülés üteme azonban 5,2 százalékponttal alatta van a tavalyi év azonos időszakában mértnek.
A fogyasztás júniusban 13,7 százalékkal volt több mint egy évvel korábban, azaz minimális csökkenést mutatott májushoz képest. Az infláció ugyanebben a hónapban két és fél év mélypontjára süllyedt: 2,2 százalék volt. A statisztikai hivatal illetékese szerint a fogyasztói árindex (CPI) további csökkenésére lehet számítani, de nem kell tartani deflációtól.
Kína a külső piaci körülmények és a globális gazdasági helyzet következtében márciusban 7,5 százalékra tette a 2012. évi gazdasági növekedési előirányzatot a tavalyi 9,2 százalékos éves teljesítmény után. Az inflációs terv 4 százalék körüli.
A lassulás ellenére a kínai kormány a jelek szerint nem készül újabb gazdaságélénkítő csomag bevezetésére. A szakértők is úgy vélik, hogy mivel a növekedés továbbra is elsősorban a külföldi beruházásokra és az exportra alapozott, a gazdaságirányításnak a hazai fogyasztás növelését kellene elmozdítania. A lassulás melletti kiegyensúlyozott kínai gazdasági növekedés a világgazdaságnak is jót tenne - hangoztatják nyugati elemzők.