Nagy-Britannia a leginkább megfigyelt ország

Külföld - 2006-11-03

Nagy-Britanniában jelenleg 4,2 millió, kifejezetten a lakosság mozgásának megfigyelésére felállított zárt láncú tv-kamera működik, vagyis minden 14 lakosra jut egy; ez a legtöbb a fejlett ipari országok között, beleértve a területre sokkal nagyobb Egyesült Államokat is.

Nagy-Britannia messze a legmegfigyeltebb ország az ipari demokráciák között - áll egy csütörtökön Londonban nyilvánosságra hozott átfogó jelentésben. A "Jelentés a megfigyelői társadalomról" című, 140 oldalas összefoglalót a téma brit szakértői állították össze a brit kormány információs biztosa számára, és a jelentést ismertetik az adat- és magánélet-védelmi biztosok nemzetközi konferenciáján is. Az összeállítás szerint Nagy-Britanniában jelenleg 4,2 millió, kifejezetten a lakosság mozgásának megfigyelésére felállított zárt láncú tv-kamera működik, vagyis minden 14 lakosra jut egy; ez a legtöbb a fejlett ipari országok között, beleértve a területre sokkal nagyobb Egyesült Államokat is.

 

A szakértők szerint egy átlagos hétköznapon mindenkiről, aki közterületen megfordul, 300 kamera készít felvételt. A jelentés szerint tíz éven belül várhatóan "mindent elöntő mértékűvé" duzzad a megfigyelési tevékenység Nagy-Britanniában; a módszerek között lesz még az áruházi törzsvásárlói kártyák adatainak figyelése is.

 

A megfigyelés már most kiterjed a gépjárművek rendszámaira, és a jelentés szerint ez tíz éven belül az egész országban jellemző lesz. Számos brit üzemanyagtöltő állomáson külön felirat figyelmezteti az autósokat, hogy járművüket a tankolás ideje alatt automatikus rendszám-azonosításnak vetik alá; ennek elvégzéséig - 15-20 másodpercig - az üzemanyag töltése be sem indul.

 

A jelentés különböző kategóriákat állapít meg a felmérésbe bevont 36 ország magánadat-védelmi és megfigyelési helyzetéről; a "járványszerűnek" minősített megfigyelési kategóriában a nagy nyugati ipari hatalmak közül egyedül Nagy-Britannia szerepel, Oroszország, Kína és Malajzia társaságában.

 

Az Egyesült Államok a "kiterjedt társadalmi szintű megfigyelés" kategóriájába került, Magyarország - több más uniós tagállammal, köztük Franciaországgal, Olaszországgal, Finnországgal és Lengyelországgal együtt - az ennél eggyel jobb, "bizonyos biztosítékokat érvényesítő, de gyengülő védelmű" országcsoportban található.

(MTI)