Francia, belga és lengyel lapok a magyar politikáról, gazdaságról

Külföld - 2012-01-13

A francia, belga és lengyel lapok pénteken behatóan foglalkoztak a magyar politikai és gazdasági helyzettel.

 A Le Monde pénteki számának teljes véleményrovatát a magyar politikai helyzetnek szentelte. Paul Gradvohl szerint a Budapesten kialakult "demokratikus zsákutca nemcsak magyar ügy", hanem az Európában máshol, Flandriában, Litvániában és Olaszországban tapasztalható "tendenciák sűrítménye". Úgy véli, "a magyar eset" arra figyelmeztet, hogy amennyiben Európa feladja az elveit, a demokrácia eltűnhet.

Felteszi azt a kérdést, hogy a magyar válság vajon megérteti-e végre Európával, hogy egy újfajta európai polgárjogi harmonizációra is szükség lenne. Lánczi András filozófus, Dragomán György író és Rajk László építész írásait is ismerteti a lap-

 

http://www.lemonde.fr/idees/article/2012/01/12/ce-regime-liberticide-n-est-pas-qu-une-affaire-hongroise_1628997_3232.html

 

    A Libération francia baldali lap üdvözölte, hogy Európa végre reagálni kezd Orbán "autokratikus félresiklásaira".

 

 http://www.liberation.fr/monde/01012383090-bruxelles-se-reveille-face-aux-derives-d-orb-n

 

    A lap véleményrovatában Paolo Flores d′Arcais filozófus azt írta, hogy Orbán Viktor "posztmodern fasizmusának a sovinizmus és a rasszizmus a populáris összetartó ereje". Az olasz filozófus szerint Európa részéről a kivárás, az egyezkedés és a fokozatos szankciók bevezetésének a kísérlete csak bátorítaná az Orbán-kormányt abban, hogy folytassa azt az utat, amelyet eddig oly "szemtelen" módon járt, azzal a veszéllyel, hogy az "antidemokratikus járványt elkapja az egész európai politikai közösség". "Amennyiben a Merkelek, a Cameronok és a Sarkozyk Európája engedne Orbánnak, úgy téve, mintha másfele nézne, vagy pedig megelégedne látszatszankciókkal, ugyanazt a hibát követné el alacsonyabb szinten, mint ami az 1938-as szégyen volt" - hangsúlyozta a filozófus. Úgy vélte, Európa rosszul tette, hogy húsz évig nem lépett fel Berlusconival szemben. "Ha nem lép fel Orbánnal szemben, akkor saját öngyilkosságát készíti elő" - írta.

 

 http://www.liberation.fr/monde/01012382984-viktor-orb-n-ou-le-fascisme-postmoderne

 

    A Le Nouvel Observateur című baloldali hetilapban Egy ellenzéki félresiklása című jegyzetében Daniel Cohn-Bendit úgy látja, hogy a rendszerváltás óta mindegyik keleti-európai demokrácia átélt egy nacionalista-populista szakaszt, de csak Magyarország látszik kitartani amellett a félresiklás mellett, amely egyre jobban közelít a húszas évek Horthy-rendszeréhez. A Zöld-párti európai parlamenti képviselő szerint egy Budapesten tartandó új polgári fórumon kellene az ismert, egykoron a kommunizmus ellen küzdő kelet-európai ellenzékieknek és más európai személyiségeknek nyilvánosan szembesíteniük Orbán Viktort egykori önmagával és mai ellentmondásaival.

 

    Folytatta Magyarországgal foglalkozó cikksorozatát pénteken a La Libre Belgique című belga napilap. Christine Dupré különtudósító budapesti keltezésű cikkében egyebek között úgy vélte: Orbán Viktor miniszterelnök sokáig azt hitte, hogy az euróválság közepette az Európai Unió nem kíván újabb krízist teremteni azzal, hogy bírálni kezdi a magyar kormány módszereit. Ám miközben az Európai Bizottság demokratikus helyzettel kapcsolatos első következtetései érkeznek, az ország pénzügyi helyzete egyre romlik. A hét elején a miniszterelnök már azt jelentette be, hogy az IMF-el folytatott tárgyalások a magyar fél részéről előzetes feltételek nélkül zajlanak majd. A szerző annak a véleményének is hangot adott, hogy a kormány számos ellenzője szerint az EU azért is aggódik Magyarország miatt, mert attól tart, hogy a "modell" követőkre talál a kontinensen.

 

http://www.lalibre.be/actu/international/article/712904/hongrie-jouer-au-plus-fort.html

 

 

    A Rzeczpospolita című lengyel konzervatív napilapban közölt interjújában Mateusz Gniazdowski politológus, a Keleti Tanulmányok Intézeta közép-európai csoportjának a vezetője kifejtette, hogy Magyarország leminősítése jelentősen csökkentette a magyar kormány reformjai sikerességének esélyét. Gniazdowski tudatosnak nevezte az új jogszabályok egyidejű bevezetését, és azt hangsúlyozta, hogy a magyar kormányt ért "kritika, amely a demokrata ország intézményeinek működésére vonatkozott, egybevegyült egy ideológiai támadással a hagyományos értékek magasztalása ellen; a gazdaságpolitika ésszerűségéről szóló vitába belevontak olyan vádakat, amelyekből kitűnik a külföldi korporációk érdekeinek védelme".

 

 A politológus szerint ez az "abszurd méreteket öltő kritika a magyar társadalom nagy része számára hitelesíti a kormány ostromlott erőd és a nemzeti érdekek védelméről szóló narrációját". Az európai médiában Magyarországról folyó vita kapcsán megjegyezte, hogy a reakciók tükrözik a felszólalók politikai elkötelezettségét. A politológus szerint Orbán "nem csak játszik a frusztrációkkal és a radikalizmussal, de le is vezeti azokat. A szélsőjobboldalt valószínűleg megtartja az ellenzékben" - tette hozzá.

 

    Tomasz Bielecki a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális napilapban üdvözölte az Európai Bizottság Magyarországra vonatkozó döntését. Véleménye szerint "elképzelhetetlen, mihez vezetett volna, ha Európa hallgat a magyar demokrácia ügyében".

 

    Az Európai Unióban új problémák jelentek meg a 2012-es év beköszöntével, ezek egyike a "csőd szélén álló" Magyarország ügye - olvasható az egyik legnagyobb oroszországi portálon, a Rambleren megjelent pénteki cikkben. "Ma nem csak Olaszország, Spanyolország és Görögország él át válságos időket". A cikk szerzője kiemeli, hogy Magyarország az egyike volt az elsőknek a volt szocialista államok között, amely eredményesen állt át a piacgazdaságra, s a kilencvenes évek végéig jelentős gazdasági növekedést mutatott, ám "sok siker csak a beáramlott nyugati tőkének volt köszönhető".